reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 22 grudnia 2015

Regulator AC/DC dla oszczędnych ładowarek USB

Nowe regulatory zbudowano tak, by jak najbardziej zredukować pobór energii, gdy żadne urządzenie nie jest podłączone do ładowarki (brak obciążenia). Są tu też bogate funkcje pomocnicze i ochronne.
Firma Diodes Incorporated przedstawiła układ oznaczony symbolem AP3785T. Jest to regulator AC/DC pracujący w trybie przełączania strony pierwotnej. Ma znaleźć zastosowanie w nowoczesnych ładowarkach (zasilaczach) USB, gdzie ważny jest niski prąd pobierany przez układ, w trybie czuwania.

Układ ma być w stanie dostarczyć moc od 8 do 15 W, dając na wyjściu stabilne napięcie 5 V. Zastosowaniem mają być zasilacze, gdzie wymaga się szybkiego ładowania większych akumulatorów, jak te stosowane np. w tabletach. W sytuacji braku obciążenia, układ ma pobierać nie więcej jak 10 mW.

Poprawie (w stosunku do innych rozwiązań i poprzednich generacji) ma ulec też ogólna sprawność. Regulator ten ma także bardzo dobrze radzić sobie z zakłóceniami EMI. Producent zapewnia, że najwyższą sprawność osiągnie się, gdy układ ten będzie współpracował z zalecanymi komponentami, jak np. prostownikiem AP4341.

Specjalne tryby PWM/PFM mają pomóc w osiąganiu najwyższej efektywności w danym momencie, zależnie od podłączonego obciążenia, a dodatkowo też pomóc mają w redukcji szumów (audio). Nie zabrakło tu też funkcji zabezpieczających.

Wśród nich jest także funkcja chroniąca przed przesyceniem rdzenia transformatora. Funkcje ochrony przed przegrzaniem są w stanie chronić sam układ, ale też całą aplikację, dzięki możliwości wprowadzenia informacji o temperaturze z czujników zewnętrznych (spoza wnętrza komponentu). Są tu też funkcje kompensujące wpływ długości przewodu zasilającego.

Komponent zapakowano w obudowę SO-8. Jego ceny zaczynać się mają od 0.38 USD przy zamówieniu 10 tysięcy sztuk.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1