reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 15 grudnia 2015

Mniejsza wersja Raspberry Pi (Pi-Zero) za 5 USD

O Raspberry Pi słyszał chyba każdy. Te malutkie komputerki znajdują zastosowanie u hobbystów, jak i w poważniejszych aplikacjach. Nowa wersja, jeszcze mniejsza i tańsza, będzie mogła trafić do jeszcze szerszego grona odbiorców.
Firma Raspberry Pi wypuściła nową wersję swojego małego komputerka. Pi Zero jest mniejszy od swojego brata, modelu A+, o mniej więcej połowę. Lecz nie tylko rozmiar uległ zmniejszeniu. To co również zwraca uwagę to cena nowego modułu.

Wynosić ma ona około 5 USD. To oznacza znaczny spadek ceny. Nowy moduł cechuje się też niższą wysokością. Jego wymiary to około 65 na 30 na 5 mm. Mimo niewielkiego rozmiaru, nowy moduł nie jest pozbawiony sensownej funkcjonalności.

Na płytce Pi-Zero znaleźć będzie można port USB, Mini-HDMI (ze wsparciem dla rozdzielczości 1080p) i 40-pinowe złącze GPIO, w tym samym układzie co w Raspberry Pi 2. Złącze GPIO nie było ostatnio dość popularne, choć posiada bogate możliwości rozszerzenia funkcjonalności urządzenia, np. o systemy komunikacyjne.

Claire Doyle, dyrektor Raspberry Pi: „Raspberry Pi Zero to najmniejszy i najtańszy moduł w naszej ofercie. Stanowi rozwinięcie naszego portfolio, od układów o wysokiej wydajności (Raspberry Pi 2 Model B, poprzez układy klasy średniej (Raspberry Pi 1 modele A+, B, B+), do nowego przedstawiciela naszej rodziny: Pi Zero”.
Jeśli chodzi o specyfikację, to nie jest z nią tak źle, jak można by sądzić po tak drastycznej obniżce ceny, jak i gabarytów tego miniaturowego komputerka. Sercem jest procesor BCM2835, taktowany z częstotliwością 1 GHz. Mamy tu do dyspozycji 512 MB pamięci RAM. Do przechowywania danych trzeba wykorzystać będzie karty microSD, który umieścimy w zintegrowanym slocie.

Nowy model ma zainteresować głównie hobbystów, chociaż niewykluczone, że znajdzie też poważniejsze zastosowania (automatyka, robotyka, drony, itd). Dzięki niskiej cenie, w Pi Zero mógłby zaopatrzyć się niemalże każdy, co jest jedną z głównych idei stojących za tym projektem.

W Europie dostać go będzie można (na początku) za pośrednictwem dystrybutora element14.

VIDEO

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-2