reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 09 grudnia 2015

Pozyskiwanie energii z papieru

Nowy materiał piezoelektryczny umieszczony na podłożu papierowym jest tańszy i łatwiejszy w produkcji, niż rozwiązania oparte na ZnO. Pierwsze eksperymenty pokazały obiecujące wyniki.
Koreańscy naukowcy na Uniwersytecie Ulsan opracowali nowy materiał, który generuje (pozyskuje) energię z wyginania. Nie jest to jednak zwykły papier, ale stanowi podstawę dla związków polimerowych, które wskutek zginania materiału generują energię elektryczną.

Jest to piezoelektryczna cienka warstwa materiału P(VDF-TrFE) – poli(trójfluoroetyleno fluorek winylidenu). Materiał ten połączono z platynowymi elektrodami. Całość ma grubość około 200 nm. Kluczem do osiągnięcia wymaganej efektywności był odpowiedni proces wyżarzania w temperaturze 150 stopni Celsjusza. Pozwoliło to osiągnąć dobre parametry piezoelektryczne wspomnianego materiału.

W ten sposób powstał prototyp o powierzchni kilku centymetrów (pasek o szerokości 1 cm). Wyginając go naprzemiennie, naukowcom udało się wygenerować napięcie 1.5 V przy częstotliwości 1 Hz. Prąd zwarciowy wynosił około 0.38 A, jak czytamy w notatce. Ma to odpowiadać wydajności rzędu: 2.85mW/cm3.

Wartości te są oczywiście chwilowe, w postaci pojedynczych impulsów. Kolejny eksperyment przeprowadzono w taki sposób, że prototypowy pasek piezoelektryczny przymocowano do rękawicy i zaciskano, a następnie zwalniano ucisk pięści. W takich warunkach udało się osiągnąć napięcie 0.4 V, jak pokazują wykresy. Im wyższa częstotliwość, tym wyższe napięcie można uzyskać. Przy ruchach pięści z częstotliwością około 2 Hz wartość napięcia wzrosła do 0.6 V.

Jak zapewniają twórcy, technologia ta jest tańsza i łatwiejsza w produkcji niż elementy oparte na ZnO. Zastosowaniem tej technologii ma być głównie elektronika noszona. Generatory będą mogły być wszywane w ubrania i zasilać urządzenia o niskim zużyciu energii. Może się to przydać zwłaszcza w aplikacjach medycznych, gdzie istnieje potrzeba ciągłej pracy takich urządzeń.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2