reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 01 grudnia 2015

Miniaturowe soczewki TIR montowane bezpośrednio na LED'y

Nowe soczewki pozwalają budować jaśniejsze i mniejsze lampy. Pozwalają nie tylko sprawnie ukierunkować światło, redukując przy tym straty, ale mają pomagać także w rozpraszaniu ciepła.
Firma Escatec stworzyła miniaturowe soczewki TIR („total internal reflection”), dla superjasnych diod LED. To co je wyróżnia to ich rozmiar. W porównaniu do typowych soczewek TIR, stosowanych obecnie, nowe soczewki są 5-krotnie mniejsze.

Są to (odwrócone) stożki, o podstawie 4 na 4 mm i wysokości 4.5 mm. Są na tyle małe, że mogą być bezpośrednio montowane na diody LED. Pociąga to za sobą kilka korzyści. Aby jednak je uzyskać, należy te soczewki w odpowiedni sposób zamontować.

Ideą stojącą za tym projektem to redukcja strat. Dzięki specjalnemu klejowi jest to możliwe do osiągnięcia. Klej ten umożliwia niemal całkowite przepuszczenie światła bezpośrednio z diody LED do soczewki. Odpowiednie jego zastosowanie pozwala usunąć wszelkie pęcherzyki powietrza.

Całość sprawia, że sprawność świetlna takiego rozwiązania to około 95%, przy przekierowaniu światła z diody LED na 'koniec' soczewki. W zależności od tego w jakich warunkach te soczewki mogą pracować, możliwe jest ich wykonanie z tworzyw sztucznych lub ze szkła.

Soczewki, wraz z klejem, zostały opracowane w taki sposób, by pomóc także w rozpraszaniu ciepła. Dzięki temu, diody wysokiej jasności będzie można upakować gęściej. Rozpraszanie ciepła przy użyciu tego rozwiązania ma wzrosnąć do 10 W/mm2.

Nowe rozwiązania mogą się przydać przy budowie super jasnych systemach oświetleniowych małych rozmiarów. Przykładem mogą być lampy sceniczne, szperacze, a także drobniejsze lampy, jak te stosowane w mikroskopach. Omawiane rozwiązanie może być stosowane na razie jedynie w diodach LED o mocy do 20 W.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 26 2018 15:08 V9.5.0-2