reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 20 października 2015

Pamięci optyczne o większej przepustowości

Nowa obiecująca technologia naukowców z Oxfordu i Meunster, pozwolić ma na budowę pamięci o niemal nieograniczonej przepustowości, jak podają sami twórcy. Pierwszy prototyp (1 GHz) został przedstawiony.
Naukowcy z uniwersytetów w Oxfordzie i Muenster opracowali nowy typ pamięci nieulotnej. Jest to system pamięci wykorzystujący materiał zmiennofazowy i wiązkę światła do zaprogramowania i odczytywania informacji z poszczególnych, przygotowanych komórek.

Pamięć ta oparta jest na klasycznym materiale soli tlenowca, a konkretnie GST (Ge2Sb2Te5). Materiał ten jest dość znany i wbrew pozorom powszechnie używany od lat. Wykorzystywano go bowiem w dyskach CD i DVD.

Naukowcy opisali swoje odkrycie w Nature Photonics. Opisali tam, jak udało im się umieścić cienką ścieżkę GST na specjalnym podłożu z azotku krzemu. Intensywny promień świetlny powoduje nieznaczne rozpuszczenie ścieżki. Po schłodzeniu zyskuje właściwości amorficzne. Odpowiedni dobór parametrów pozwala na krystalizację, a niska intensywność światła na odczyt stanu.

Jak wspomniał profesor Harish Bhaskaran: „Budowa coraz to szybszych procesorów nie ma sensu, jeśli ograniczeniem są czasy oczekiwania na dostęp do pamięci, zgodnie z zasadą wąskiego gardła von-Neumanna”.

Podobne projekty budowano już wcześniej, lecz konstrukcje pamięciowe były pamięciami ulotnymi. Wymagały ciągłego doprowadzania energii. Jeden z autorów (Carlos Rios) otwarcie chwali się, że udało im się zbudować pierwsze, nieulotne pamięci optyczne.

Naukowcy pokazali także inną ciekawą możliwość, a mianowicie możliwość multiplekserowania. Chodzi o możliwość wysłania wielu różnych impulsów świetlnych, różniących się długością fali. Pozwala to na zapis wielu danych jednocześnie, a nawet ich odczyt w tym samym czasie.

Teoretycznie więc możliwe będzie zapisanie i odczytanie tysiąca bitów naraz, co prowadzić ma do teoretycznie nieograniczonej przepustowości, jak powiedział profesor Pernice. Zmienna intensywność światła pozwala na osiąganie różnych efektów do precyzyjnego i powtarzalnych operacji na danych.

W prototypowej konstrukcji udało im się osiągnąć częstotliwość zapisu na poziomie 1 GHz. Do tej pory komunikowano się ze standardowymi komponentami za pomocą specjalnego interfejsu, jednak naukowcy planują stworzyć inne interfejsy, pozwalające na wykorzystywanie światła jako elementu niosącego informację pomiędzy pamięcią, a innymi komponentami, jak np. procesory. Ma to dodatkowo zwiększyć efektywność pracy nowych modułów pamięciowych.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2