reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 14 października 2015

Technologia ukierunkowania światła w diodach LED

Nowa technologia pozwoli tworzyć mniejsze, tańsze i bardziej elastyczne diody LED, dzięki zintegrowaniu elementu kształtującego strumień światłą bezpośrednio w strukturze diody LED.
Firma Plessey opracowała i opatentowała technologię dla swoich nowych diod LED „MaGIC LED” GaN-on-Silicon, opartą na CSO (Chip Scale Optics). Nowa technologia pozwala na ukierunkowanie światła w stożku o kącie zaledwie 10 stopni, bezpośrednio z diody LED.

Metoda ta pozwala wyeliminować dodatkowe elementy optyczne popularnie stosowane w diodach LED czy modułach CoB. Element ten został zintegrowany z samą diodą, pozwalając zredukować koszty i dając większą swobodę w ich wykorzystaniu. Można wykorzystać dodatkowe soczewki by jeszcze swobodniej manipulować wiązką światła w zadanym kierunku.

Technologia ta (CSO) została pierwotnie zaprojektowana z myślą o stworzeniu fosforowej warstwy (kopuły) na powierzchni elementu LED. Kolejne badania udowodniły, że tworzące się struktury z krzemu, normalnie 'poświęcane' w produkcji diod LED, możemy formować w struktury pozwalające na sterowanie kształtem generowanego strumienia świetlnego. Nawet w stożki o kącie padania zaledwie 10 stopni.

Jak podaje CTO w firmie Plessey, technologia ta, dające możliwości zbliżone do MEMS, może być wykorzystana także w innych aplikacjach i zastosowaniach, dając szerokie możliwości w dziedzinie oświetlenia i nie tylko. Nowe komponenty, obecne w ofercie Plessey oparte o tą technologię mają póki co znaleźć swoje miejsce w oświetleniu kierunkowym, lampach szpitalnych, oświetlaniu przejść, korytarzy, ulic, oświetleniu estradowemu, itd.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-1