reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 08 lipca 2015

Dwukierunkowy kontroler superkondensatorów

Nowy kontroler zasilania podtrzymującego integruje w sobie oprócz funkcji zasilacza, także wydajną (do 2 A) ładowarkę dla superkondensatorów, pozwalając budować aplikacje małe, zwarte, wydajne i niezawodne.
Firma Linear Technology przedstawiła układ oznaczony symbolem LTC3110. Jest to dwukierunkowy kontroler superkondensatorów o wydajności 2 A, pozwalający na pracę jako ładowarka, jak i kontroler zasilania podtrzymującego (backup).

Tryb ładowarki pozwala na pracę w trybie podnoszenia, jak i obniżania napięcia. Prąd ładowania (w zakresie do 2 A z dokładnością do 2%) jest programowalny. Zintegrowano tu również aktywny układ równoważenia („balanser”) dla kondensatorów w konfiguracji 1 lub 2 serii. Układ może wejść w ten tryb samodzielnie (zależnie od tego jak go zaprogramujemy) lub na wyraźną komendę od układu nadrzędnego.

W trybie zasilacza podtrzymującego (backup) układ pracować ma z napięciem z zakresu od 1.71 do 5.25 V, jako źródło przyjmując superkondensator. Szeroki zakres obsługiwanych napięć z baterii kondensatorów (od 5.5 do 0.01 V) pozwala na wykorzystanie niemalże dowolnych komponentów dostępnych na rynku w wielu różnych konfiguracjach.

Sprawia to, że opisywany kontroler jest bardzo elastyczny pod względem zastosowań. Wiele parametrów układu jest programowalna (wspomniany limit prądowy, zachowanie układu, a nawet sposób pracy funkcji wyrównującej energię w superkondensatorach).

Wbudowane przełączniki cechować się mają niskimi ładunkami bramek i niskimi wartościami rezystancji Rds(ON), co zwiększać ma efektywność pracy kontrolera. Całość została pomyślana przy tym tak, by zminimalizować aplikację przy zachowaniu jej wysokiej wydajności oraz żywotności.

Kontroler dostać będzie można w obudowie TSSOP i QFN w cenie od 4.72 USD przy zamówieniu na 1000 sztuk. Dostępne są różne zakresy temperatury pracy, w tym I (od -40 do 125 stopni Celsjusza) oraz H (do 150 stopni).

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 25 2018 11:14 V9.5.0-2