reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 19 czerwca 2015

Pasywne technologie solarne elementami fasad budynków mieszkalnych

Technologie fotowoltaiczne stają się coraz powszechniejsze i chętnie wykorzystywane. Chodzi już nie tylko o pojedyncze panele na dachach, ale też i całe fasady. A może farby fotowoltaiczne w końcu staną się popularne?

Naukowcy skupieni wokół europejskiego projektu MeeFS opracowują nowoczesne pasywne technologie solarne, które mają być wykorzystane jako fasady dla budynków mieszkalnych. Chodzi o zredukowanie zużycia energii w takich budowlach. Zmniejszenie kosztów ogrzewania może wynieść 30%, podobnie jak klimatyzacji 10%. Pierwsze takie jednostki, mające wspomagać systemy wentylacyjne są już testowane w Hiszpanii (Extremadura, Merida).
„Nasym celem jest poprawienie komfortu życia mieszkańców. Dodatkowym atutem tych rozwiązań ma być zmniejszenie wysokości rachunków za energię” - Isabel Lacave, architekt centrum technologicznego ACCIONA.
Panele sprzęgnięto z czujnikami, które badają sytuację pogodową i powietrze wewnątrz budynku, by móc optymalnie sterować urządzeniami dbającymi o jakość powietrza. Pasywne technologie solarne zastosowane tutaj jako elementy fasady nie tylko będą dbały o dostarczanie energii elektrycznej, ale stanowić mają także bardzo dobrą izolację. Wpływają też korzystnie na samo powietrze, bez udziału systemów wentylacyjnych, jak podają twórcy budynku. Jednak niektórzy obawiają się o stronę wizualną budynku, gdyż nie każdemu takie panele słoneczne jako fasada mogą przypaść do gustu. Dlatego też ważnym jest informowanie przyszłych lokatorów o tym, jak budynek będzie wyglądał i działał. Rozwiązaniem tych problemów mogą być nowo opracowywane farby fotowoltaiczne. Te panele słoneczne w płynie są wygodniejsze w nakładaniu i mniej rzucają się w oczy. Farby takie opracowuje się w wielu jednostkach naukowych, jak chociażby na Uniwersytecie w Austin, czy też Buffalo. Drugi z uniwersytetów skupia się na farbach organicznych i zredukowaniu kosztów ich tworzenia, gdyż jak na razie obok małej sprawności jest to spory problem tych technologii. Technologie organiczne mają mieć sporą przewagę wobec tych nieorganicznych opartych na krzemie amorficznym lub tullerku kadmu. Powoli zwiększa się też sprawność tych farb. Naukowcom z Buffalo udaje się powoli osiągnąć wynik 10%, co w połączeniu z niską ceną farby może okazać się rewolucją wśród technologii fotowoltaicznych. Być może w niedługim czasie wszystkie ściany i dachy budynków będzie się pokrywać takimi farbami, którym nie straszne też różne krzywe powierzchnie. Póki co jednak musimy cieszyć się z tego, że chociaż klasyczne ogniwa są coraz powszechniej stosowane, także z myślą o architekturze i wkomponowywaniu ich w fasady budynków, czy też dachy.
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 23 2020 12:22 V18.13.2-2