reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 12 maja 2015

Lepsze FPU w MCU dla efektywniejszego sterowania silnikami

Nowe MCU cechuje duża efektywność dzięki nowoczesnym jednostkom FPU, które uproszczą program. Poprawić się ma także wydajność nawet bardziej skomplikowanych układów sterowania działających w czasie rzeczywistym.
Firma Renesas Electronics przedstawiła nowe mikrokontrolery RX23T. Są to komponenty oparte na 32-bitowych rdzeniach RX. Nowe MCU cechować ma wysoka wydajność dająca niemałe możliwość przy realizacji aplikacji sterujących silnikami DC, jak również falowników, itp.

Układy wyposażono nie tylko w wydajne rdzenie 32-bitowe, ale także nowoczesne jednostki FPU. Eliminują konieczność przesuwania znaku części dziesiętnych, co ma poprawić efektywność obliczeń zarówno zmiennoprzecinkowych, jak i stałoprzecinkowych, jak czytamy w notatce producenta. Ma to zmniejszyć koszty i czas budowy oprogramowania poprzez jego uproszczenie (poprawa nawet o 30%).

Mikrokontrolery te oparte zostały na rdzeniach Rxv2 osiągających wyniki 4.55 CoreMark/MHz. Są tu też elementy DSP i bogate peryferia, mające poprawiać ogólną sprawność komponentów, przy realizacji w/w aplikacji. Możliwa jest budowa nawet skomplikowanych systemów kontroli pracujących efektywnie w czasie rzeczywistym, bez utraty na responsywności (np. wektorowe systemy kontroli nie wymagające czujników).

Co też ciekawe, udało się te MCU tak zbudować, że w trybie oszczędzania energii (dane trzymane są w RAM) układy zużywać mogą tylko 450 nA. Liczba potrzebnych komponentów do pracy tych komponentów nie jest duża, a napięcie zasilania 5 V ma sprawiać, że układ będzie mniej wrażliwy na szumy i zakłócenia pochodzące od zasilania.

Układy te dostępne mają być w obudowach 48 i 64-pinowych z pamięcią od 64 do 128 kB. Oferta obejmuje 12 modeli, które dostępne mają być w sierpniu tego roku.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
Załaduj więcej newsów
May 11 2018 10:46 V9.5.4-2