reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 20 kwietnia 2015

Bardzo energooszczędne MCU od Atmela

Nowe mikrokontrolery od Atmela oparte o Cortex-M cechuje bardzo niskie zużycie energii, a jednocześnie bardzo wysoki wynik EEMBC ULPBrench, wynoszący 185.
Firma Atmel przedstawiła swoje nowe mikrokontrolery cechujące się bardzo niskim zużyciem energii wynoszącym tylko 35 uA/MHz w trybie aktywnym i tylko 200 nA w trybie czuwania. Komponenty tej rodziny oznaczone zostały jako SAM L21.

Są to 32-bitowe mikrokontrolery oparte o rdzenie Cortex-M. Zastosowaniem mają być urządzenia zasilane bateryjnie, gdzie liczy się bardzo długi czas ich działania. Przykładem mogą być czujniki przeciwpożarowe, sprzęt medyczny, noszony albo też urządzenia pracujące zdalnie z dala od źródeł zasilania (np. na morzu).

Konstrukcja opiera się na zastosowaniu zoptymalizowanej architektury pod względem energetycznej (technologia picoPower), w tym wykorzystanie specjalnych pamięci flash i SRAM (typu ultra-low power).

Mikrokontrolery te nie zostały jednak pozbawione odpowiedniej wydajności. Testy EEMBC ULPBrench dały wynik 185. To wysoki wynik, jak podaje producent. Dostępny jest też tryb częściowego uśpienia z włączonym zegarem RTC i ochroną pamięci SRAM, gdzie zużycie prądu wynosi 940 nA.

Firma Atmel w tych układach zastosowała też takie ciekawe technologie jak: SleepWalking (peryferia same się wybudzają gdy jest potrzeba ich pracy dostając sygnał zegarowy tylko wtedy, kiedy jest im to potrzebne), system zdarzeń (Event-System, co pozwala peryferiom współpracować, by lepiej i skuteczniej rozwiązywać bardziej złożone zadania), obsługa czujników dotykowych, itp.

Układy te są w pełni kompatybilne z Xplained Pro oraz Atmel Studio (darmowym IDE).

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2