reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 17 marca 2015

Scalony czujnik gazów i zapachów

Nowy malutki scalak pozwoli na pomiar różnych gazów w różnym stężeniu. Smartfony będą mogły mierzyć jakość powietrza lub pracować jako alkometry.
Firma Sensirion przedstawiła nowy czujnik gazu typu „multi-pixel”. Czujnik określany jest mianem elektronicznego nosa. Zadebiutował podczas Mobile World Congress 2015 w Barcelonie. Wraz z nim zaprezentowano nowy czujnik ciśnienia, który służyć ma pomocą w systemie nawigacyjnym wewnątrz budynków.

Czujnik gazu oparto na wielu pikselach – detektorach gazów. Umożliwia to czujnikowi wykrywanie różnych gazów w różnym stężeniu, za pomocą odpowiedniej matrycy czujników i odpowiednich wzorców zawartych w komponencie.

Całość udało się zamknąć w niewielkiej obudowie o wymiarach 2.45 na 2.45 mm. Zastosowaniem mają być głównie urządzenia mobilne, dając np. smartfonom nos. Możliwe będzie kontrolowanie jakości powietrza w otoczeniu (budynku), rozróżnianie niektórych zapachów, czy też realizację funkcję alkomatu, mierząc poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Oprócz scalonego nosa producent pokazał też nowy czujnik ciśnienia, o którym przy okazji też krótko wspomnimy. Umożliwia on pomiar z dokładnością do 1 Pa. Odpowiada to jednemu stopniowi na schodach. Sam czujnik zamknięto w obudowie o wymiarach 1.4 na 1.4 mm.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 23 2018 15:48 V9.3.2-2