reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 19 lutego 2015

Więcej funkcji i pamięci w niedrogich MCU STM32F

Popularne STM32F doczekały się większej ilości pamięci flash i SRAM, oraz dodatkowych funkcji, dających większe możliwości i poprawiających ogólną wydajność aplikacji. Im samym też efektywność wzrosła.
Firma STMicroelectronics rozszerzyła swoją ofertę mikrokontrolerów rodziny STM32F o nowe układy, które sprostać mają wymaganiom rosnących potrzeb na wydajność i nowe funkcje, przy jednoczesnym zapewnieniu rozsądnych kosztów.

Nowa seria STM32F3 zapewniać ma nawet 512 kB pamięci Flash i 80 kB pamięci SRAM. Oparte zostały na rdzeniach ARM Cortex-M4. Rdzenie te, razem z jednostkami DSP i zmiennoprzecinkowymi, zapewniać mają wysoką wydajność obliczeniową.

Przykładowe zastosowanie związane z układami sterowania silnikami pozwoliło pokazać, że nowe MCU są w stanie pracować nawet 43% efektywniej. Osiągnięto to przy udziale ST Routine Booster, opartym na CCM-SRAM. Taktowanie maksymalne wynosić może 72 MHz.

Nowe funkcjonalności obejmują dodatkowe interfejsy SPI i I2C, a także kontroler FMC, pozwalający na lepszą współpracę z zewnętrznymi układami gromadzenia danych lub modułami LCD. Są też dodatkowe zegary (timery) 16-bitowe pracujące z częstotliwością do 144 MHz, dla realizacji bardziej wymagających aplikacji sterowania silnikami.

Projektanci i programiści nadal będą mieć też dostęp do takich elementów jak 12-bitowe przetworniki ADC próbkujące z częstotliwością 5 MSPS, 16-bitowe ADC Sigma-Delta, szybkich komparatorów (25 ns), itp. Komponenty znaleźć będzie można w obudowach PGA, LQFP, BGA lub WLCSP.

Nie zabraknie też płytek ewaluacyjnych pozwalających na szybkie prototypowanie i zapoznanie się z układami, jak również narzędzi programowych, ułatwiających zarówno programowanie, jak i konfigurację układów, także pod względem sprzętowym. Ceny za wersję z 512 kB pamięci flash zaczynać się mają od 3.38 USD przy zamówieniach na 1000 sztuk.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2