reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 24 października 2014

Rdzenie Cortus jako zastępstwo 8-bitowców w aplikacjach Smart Card

Nowe rdzenie są efektywniejsze i wydajniejsze energetycznie. Posiadają też nowoczesny zestaw instrukcji v2, który wprowadza nie tylko większe możliwości, ale także oszczędności w kodzie. Wszystko by zapewnić aplikacjom bezpieczeństwo i szybkość.

Firma Cortus zaprezentowała swoje nowe rdzenie IP 32-bitowe, które cechuje przede wszystkim nowy zestaw instrukcji: v2. Rdzenie zaprojektowano z myślą o niskim zużyciu energii w aplikacjach, gdzie ciągła praca i nasłuchiwanie sygnałów jest ważne. Rdzenie oznaczone zostały jako APS23 i APS25. Nowy zestaw instrukcji pozwala zmniejszyć zużycie energii, jednocześnie dając bogate możliwości. Zysk w pamięci w porównaniu do wersji poprzedniej (v1) wynosić ma 16%.
„Zbyt dobre, by mogło być prawdziwe” - jak podaje Chapman, CEO i prezydent Cortus - „Inżynierowie zapewne nie uwierzą, jak wiele dają nowe rdzenie, dopóki sami się nie przekonają na własnej skórze, po wypróbowaniu ich na zestawach ewaluacyjnych”.
Dla porównania, jak podaje producent, v1 posiada podobną gęstość kodu jak instrukcje stosowane w Cortex-M3. Zestaw v2 posiadać ma w stosunku do tych rozwiązań znaczną przewagę. Same rdzenie mają cechować się przy tym większą efektywnością od poprzednika (APS5) i lepszą wydajnością energetyczną. „Wiele firm przyzwyczaiło się do wykorzystania ARM. Trudno im wtedy przejść na coś innego. Jednak w poszukiwaniu dodatkowej funkcjonalności i bezpieczeństwa, małe i średnie firmy często kierują się w naszą stronę” - jak podaje CEO i prezydent Cortus. Ma to swoje uzasadnienie. Bo jak wiadomo, im coś bardziej popularne, tym łatwiej to złamać. Przykładem może być przemysł kart SIM, w którym Cortus ma już swoje spore, i nadal rosnące udziały (obecnie ok 18%), jak sami podają. APS23 to układ wykorzystujący architekturę Harvard, szesnaście rejestrów 32-bitowych, 3-stopniowy pipeline, mnożnik sekwencyjny, itd. Jest tu też magistrala AXI4-Lite i wiele peryferii Cortus APS. Wydajność tych rdzeni szacuje się na 2.83 DIMPS/MHz (1.44 CoreMarks/MHz). Produkowane są w procesie 90 nm i do pracy wymagają tylko 12 uW/MHz. APS25 to podobna konstrukcja o kilku dodatkowych usprawnieniach. Struktura rdzeni APS25 pozwala na współpracę nawet 8 jednostek. Zwiększa to efektywność obliczeniową, która może przydać się w systemach bezpieczeństwa i kryptografii. Wszystko w małym, kompaktowym wydaniu. Zestaw v2 pozwala wykorzystywać swobodnie instrukcje 16, 24 i 32 bitowe, bez konieczności przełączania trybu pracy. Zestaw jest też bogatszy w stosunku do v1, porównywalny z tym w Cortex-M3 (tam można było wykorzystywać tylko instrukcje 16 i 32 bitowe). Do ciekawszych peryferii zaliczyć można Ethernet 10/100 MAC, USB 2.0 i USB 3.0 OTG. Producent dostarcza bogate IDE (z C lub C++) i narzędzia APS. Dostępne są też porty dla różnych RTOS, jak FreeRTOS, Micrium uC/OSII, itp. © Cortus
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
November 23 2020 12:22 V18.13.2-2