reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit Komponenty |

Rozbiórka Microsoft Surface Pro 3

Czas na rozbiórkę tabletu spod logo Microsoft. Przyglądamy się rozbiórce tego urządzenia obserwując grupę iFixit. Niestety rozbiórka ta nie będzie należeć do najprzyjemniejszych.

Grupa iFixit wzięła na warsztat nowy tablet firmy Microsoft, czyli Surface Pro 3. Specyfikacja obejmuje 12 calowy wyświetlacz ClearType Full HD IPS o rozdzielczości 2160 na 1440 pikseli, Procesor Intela 4-generacji (Haswell) w różnych wariantach (i3, i5, i7 – tutaj i5), 4 lub 8 GB pamięci RAM i od 64 do 512 GB miejsca na dysku wewnętrznym Flash. Znajdziemy tu obsługę interfejsów WiFi 802.11ac/802.11 a/b/g/n oraz Bluetooth 4.0 Low Energy. Ponadto są tu też złącza USB 3.0, microSD, Mini DisplayPort, itd. Na wyposażeniu znajdziemy też dwie kamery (przednią i tylną) 5 Mps.
© iFixit
Brak zaślepek i śrubek sugeruje, że do złożenia użyto kleju. Grupa iFixit sięga po zestaw iOpener i postanawia rozpocząć procedurę od strony głośników. Grupa ta często radzi sobie z takimi elementami, poprzez odpowiednie podgrzewanie krawędzi. W przypadku tego tabletu jednak przegrali. Podczas tego procesu otwierania stłukli szybkę. Wynika to może z podgrzewania, albo układania klinów pod szybką. A może to efekt odchudzania urządzenia, co skutkuje cieńszą szybką? Szybka popękana, ale nie można się łamać. Idąc dalej w końcu udaje się zdjąć ekran z pękniętą szybką i dostać do środka, pokonując te spore ilości kleju. Złącze (niestandardowe) łączące wyświetlacz z płytą główną trzyma mocno. Lecz delikatną perswazją udaje się to odpiąć. Zanim przyjrzymy się pozostałym elementom, najpierw usuwamy akumulator. Ma on pojemność 42.2 Wh i pracuje przy napięciu 7.6 V. Instrukcje ostrzegają przed majstrowaniem przy niej. Aby ją usunąć znowu konieczne są zmagania z klejem. Akumulator ciężko oderwać, więc i łatwo go uszkodzić. Ostrzeżenia wydają się być więc uzasadnione. Co jednak ciekawe, pakiet akumulatorów skrywa zintegrowany układ do zarządzania zasilaniem (MAX17817). Niedaleko znajduje się mała zielona płytka, która jest niczym innym jak dyskiem SSD. Oznaczono go symbolem SK Hynix HFS128G3AMNB. Jest to jednostka o pojemności 128 GB, która pracuje z prędkością 6 Gbps. Pracuje w standardzie mSATA. Całość składa się z 6 kości:
 • 4 sztuki kości NAND Flash po 32 GB każda - SK Hynix H27QEGDVEBLR,
 • kość DDR2 SDRAM o pojemności 32 MB - SK Hynix H5PS2G63JMR,
 • kontroler SSD - Link A Media LM87800AA,
© iFixit
Przy krawędzi znajdziemy małą płytkę peryferyjną, która trzyma się przy pomocy … kleju. To do niej przyczepiono m.in. kamerę. Czas jednak przyjrzeć się płycie głównej. Tu jest troszkę lepiej z jej wyjęciem. Na jej powierzchni znajdziemy:
 • pamięć RAM (4 sztuki) LPDDR3 o pojemności 8 Gb (1GB) - Samsung K4E8E304ED-EGCE,
 • pamięć EEPROM z interfesem szeregowym 2-wire - Atmel AT24C16,
 • układ komunikacji (WiFi, BT 4.0, NFC – co jednak ciekawe, urządzenie nie wspiera tego ostatniego, a jak widać, mogłoby) - Marvell 88W8897,
 • QIC1832-B98B
 • dodatkowe pamięci szeregowe Flash - Winbond 25X20CL1G, Winbond 25Q128FVPQ oraz Winbond 25X40CL1G,
 • układ bezpieczeństwa (szyfrujący) dla Trusted Platform Modules - Infineon SLB 9665,
 • multiplexer 6-cio kanałowy - NXP CBTL06GP213,
 • Realtek RTS5304,
 • mikrokontroler 32-bitowy AVR - Atmel UC256L3U,
 • ITE IT8528VG,
 • kodek audio - Realtek ALC3264.
Po usunięciu systemu chłodzenia naszym oczom ukazuje się jeszcze jeden komponent, niezwykle ważny. Sercem (albo mózgiem, jak kto woli) urządzenia jest Core i5-4300U. Układ posiada dwa rdzenie CPU i zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 4400, a sam pracuje z częstotliwością 1.9 GHz. Do wykręcenia, na obrzeżach, pozostało kilka elementów peryferyjnych takich jak: przyciski, silnik wibracyjny, głośniki, gniazdo kart microSD, kamera, itd. Grupa iFixit zakończyła na tym rozbiórkę. Oceniła ją na 1 punkt z 10. Chociaż naszym zdaniem powinno być odrobinkę lepiej. Może przez to, że stłukli szybkę? Zaletą jest to, że łatwo da się wymienić drobiazgi, a także dysk SSD, gdy już skutecznie otworzymy urządzenie. Akumulator również nie został przylutowany do płyty głównej, chociaż jego wyjęcie wymaga pewnej zręczności. Co więcej, zintegrowane kontrolery wymagać będą wymiany na identyczny model. Pozostałe elementy w formie modułowej też da się wymienić. Minusem są niestandardowe złącza. Matrycę zintegrowany z szybką ochronną, co sprawia, że musimy wykazać się zdwojoną ostrożnością przy otwieraniu urządzenia. Pamiętajmy, że szybka jest delikatna, a całe urządzenie trzyma się w kupie dzięki potężnej ilości kleju.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 01 2023 23:01 V20.12.5-2