reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit Komponenty | 08 lipca 2014

Rozbiórka iPod Touch generacji 5

Grupa iFixit jeszcze jest i postanowiła wziąć się za rozbiórkę nowego urządzenia Apple. Nowy iPod Touch 5-tej generacji przykuł ich uwagę, a my przyjrzyjmy się krokom jakie wykonali, by rozebrać to urządzenie.

iPod Touch 5-tej generacji to nowe urządzenie od Apple. Grupa iFixit postanowiła spojrzeć na to, co znajdziemy w środku. Może coś nowego i innowacyjnego? Specyfikacja nie robi wielkiego wrażenia, chociaż może zainteresować niektórych. Na warsztat trafiło urządzenie wyposażone w 16 GB pamięci na dane, chociaż są też wersje wyposażone w 32 i 64 GB. Multimedia przeglądać będzie można na ekranie o przekątnej 4 cala. Jak można się było spodziewać, będzie to ekran zwany „Retina”, z technologią multitouch i IPS. Znajdziemy tu też interfejs WiFi i Bluetooth. Ciekawym dodatkiem jest aparat 5 Mpx (1080p) iSight z lampką LED i drugi mniejszy na przodzie 1,2 Mpx. A1421 to model tego urządzenia. Obudowa raczej standardowa, jak na produkty tej marki. Uwagę zwraca małe kółeczko. Ukrywa ono miejsce do podpięcia paska na nadgarstek. Urządzenie otwieramy standardowo. Potrzebna będzie przyssawka, którą przyczepiamy do ekraniku, by móc go odchylić. Nie obejdzie się bez odrobiny ciepła. Podobnie jak w iPhone'ach itp.
© iFixit
W środku różnic zbyt wiele nie ma. Możemy dostrzec np. inne połączenie gniazda Jack (już nie „wisi” ono na przewodzie). Szybko, lecz ostrożnie oddzielamy ekran od reszty urządzenia. W ten sposób dostajemy się do płyty głównej. W górnej części możemy dostrzec kamerę, jest bardzo mała. Do jej uwolnienia posłużymy się malutkim śrubokrętem. Na płycie głównej znajdziemy, ładnie i gęsto upakowane następujące komponenty:
 • 2-rdzeniowy procesor Apple A5, ze zintegrowaną pamięcią 4 Gb (512 MB) od Elpida Mobile (DDR2 RAM),
 • pamięć NAND Flash 128 Gb (16 GB) Toshiba THGBX3G7D2KLA0C,
 • IC zarządzania energią Apple 338S1064-B1,
 • moduł WiFi Murata 339S0171,
 • kontroler ekranu dotykowego Broadcom BCM5976,
 • kodek audio 338S1146 Apple/Cirrus Logic,
 • żyroskop 3-osiowy STMicroelectronics AGD4 2336 L84DC,
 • kontroler ekranu dotykowego Texas Instruments 343S0628,
 • STMicroelectronics 8406 DSH 08BIY
 • kontroler interfejsu wyświetlacza NXP Semiconductors 1608A1,
 • sygnowany logiem Apple układ audio kodek 338S1077 od Cirrus Logic.
I to tyle co skrywa iPod 5-tej generacji. Ocena? Tylko 3 na 10. Od strony rozbiórki ciężko się tu doszukać zalet. Wszystko gęsto i ładnie upakowane, a obudowa szczelna i dobrze zamknięta. To jednocześnie wada i zaleta. Raczej nie powinniśmy się nastawiać na wymianę uszkodzonych elementów. Co najwyżej ekranik lub ostatecznie akumulator. Wszystko bowiem ze sobą przylutowano, co znacząco zwiększa koszty ewentualnej naprawy, pomijając same części, ich dostępność i samego dostawcę/producenta. Brak śrubek, za to sporo klipsów i kleju. Długa taśma przewodowa utrudnia rozebranie urządzenia (łatwo ją uszkodzić).
reklama
Załaduj więcej newsów
May 28 2020 10:59 V18.6.7-1