reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 22 kwietnia 2014

Kolejny rekord: 303 lm/W!

Firma Cree zrobiła kolejny krok milowy w rozwoju diod LED, budując komponent zdolny wygenerować światło o natężeniu 303 lm/W (do tej pory rekordem było 276 lm/W).

Firma Cree stworzyła super wydajną diodę LED, która pobiła dotychczasowy rekord efektywności świetlnej wynoszący 276 lm/W (który i tak należał do Cree). Firma przesunęła więc poprzeczkę jeszcze wyżej, dzięki osiągnięciu wydajności sięgającej aż 303 lm/W, pobijając barierę 300 lm/W.
„To naprawdę niesamowite. Dzięki osiągnięciu takiego poziomu efektywności w diodach LED, rośnie coraz bardziej potencjał oświetlenia LEDowego (SSL), oferując mniejsze i oszczędniejsze rozwiązania.” - Steven DenBaars, profesor wicedyrektor na Uniwersytecie Kalifornii w Santa Barbara.
Rekordową diodę zasilono prądem 350 mA. Emitowane światło białe miało temperaturę barwową na poziomie 5150 K. Próbę przeprowadzono w warunkach normalnej, pokojowej temperatury otoczenia, ok 25 stopni Celsjusza. Oczywiście nie należy się spodziewać takich LEDów na sklepowych półkach w najbliższym czasie, ale jest to dowód na to, że technologia LED jeszcze nie osiągnęła swojego limitu. Diody LED cały czas będą rozwijane o komponenty coraz wydajniejsze i mniejsze, także te, które będziemy mogli dostać w sklepie.
Załaduj więcej newsów
April 15 2021 09:56 V18.15.43-1