reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit Komponenty | 02 grudnia 2013

Rozbiórka: Xbox One Kinect

Ten kto grał w Xbox'a z wykorzystaniem Kinect'a zapewne nieraz się zastanawiał jak to działa? Dzięki czemu jest to możliwe? Wraz z grupą iFixit zaglądamy do wnętrza najnowszej wersji tego modułu.

Grupa iFixit postanowiła rozłożyć oprócz samego Xbox'a także jego przystawkę, czyli najnowszą wersję Kinect (2.0). To dzięki niemu możemy sterować grami, wykonując różne skoki, ruchy całym ciałem i machając rękami, bez konieczności trzymania jakiegokolwiek kontrolera w rękach. Co zawiera nowa wersja urządzenia? Specyfikacje podaje, że m.in. kamerę 1080p, matrycę mikrofonów z systemem usuwania szumów i echa. Kinect zdolny jest do pracy w ciemnościach (dzięki IR), a jego zdolność przetwarzania liczona jest na 2 Gb/s. Rozbiórkę zaczynamy od spojrzenia pod naklejki. Tak jak można było się spodziewać, ukryto tam śrubki (Torx T10), dzięki którym rozkręcimy urządzenie. Po otwarciu możemy zajrzeć do środka. Tam dostrzeżemy oznaczenie modelu: 1520. Tutaj również znajdziemy pozdrowienia z Seattle (podobnie jak na Xbox'ie).
© iFixit
W dalszym kroku usuwamy wentylator, który nie stanowi dla nas wielkiego problemu. Jest to element od firmy Nidec o oznaczeniu U40R05MS1A7-57A07A. Kolejne naklejki nie skrywają nic użytecznego. Zajmijmy się więc niewielką płytką z diodą LED i czujnikiem. Można jednak spróbować usunąć plastikowy panel otaczający m.in. moduł z kamerą i projektorem IR (których ustawienie przypomina oczka jakiegoś stworka ;) ). Co my tu jednak mamy ciekawego? Jedna z płytek głównych. Jest tu układ oznaczony od Microsoft oznaczony jako X871141-001 (najprawdopodobniej to jest serce naszego Kinecta, który oparto na układzie firmy STMicroelectronics). Jest tu też 1 Gb pamięci SDRAM DDR3 - Samsung K4B1G1646G.
© iFixit
Czas na delikatną operację, jaką będzie usunięcie kamery i jej rozebranie. Nie jest ona na szczęście trudno i 'mocno' przytwierdzona. Kolejna kamera również jest w formie modułu i wychodzi stosunkowo łatwo, co nie znaczy, że nie należy zachować przy nich ostrożności. Posiada ona 3 oznaczenia z tyłu: S/N: S1337573123, P/N: X861135-001, A/N: 1337-MS2802-09. Na powierzchni modułu jest widoczny jeden z układów; synchroniczny konwerter obniżający napięcie - Texas Instruments TPS54325. Kolejnym elementem jest komponent, z fioletowymi 'szybkami'. Jest to emiter podczerwieni, który ma 'zalać' nasz pokój niewidziialnym światłem podczerwieni. Opiera się to na technologii Active IR, pozwalając Kinect'owi na pracę w ciemności i z szerokim kątem obserwacji. Co my tu jeszcze mamy na płytce?
  • TI MV339I – komparator niskonapięciowy
  • Intersil 583 02DRTZ H328CP
  • NB3L 14S RZB
Grupa iFixit oceniła rozbiórkę na 6 punktów z 10. Co możemy zaliczyć do zalet? Stosunkowo prosta rozbiórka i konstrukcja, a wymiana wentylatora (czy nawet innych elementów) nie będzie stanowiła większego problemu. Wszystko dzięki modułowej budowie (w większości) tej przystawki. Główne emitery (blastery) IR są ustawione na środku i przylutowane do pozostałej części konstrukcji, co może utrudnić ich wymianę. Sporo śrubek poukrywano.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-1