reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit Komponenty | 30 września 2013

Rozbiórka: iMac 27'' 2013

W trakcie ciszy po burzy jaką wywołały nowe iPhone'y, na rynek trafiają nowe komputery tego samego producenta, czyli iMac'i. Dziś opiszemy rozbiórkę modelu 27 calowego na 2013 rok. Nie zabraknie nawiązań do wersji poprzednich, gdyż podobieństw tu niemało.

Grupa iFixit postanowiła wziąć na warsztat nowe iMac'i 27 calowe w wersji 2013. Wydane zostały po ustaniu burzy, jaką wywołały iPhone'y, również spod znaku Apple. Z zewnątrz nowy komputerek wygląda identycznie jak ten z zeszłego roku. Być może zmieniło się coś w środku? Specyfikacja komputera obejmuje:
  • czterordzeniowy procesor Core i5, taktowany z częstotliwością 3.2 Ghz, a w trybie 3.6 GHz,
  • karta graficzna NVIDIA GeForce GT-755M z 1 GB pamięci GDDR5,
  • wbudowana karta WiFi,
  • gniazda PCIe flash SSD...
[quote-right]© iFixit[/quote-left]Urządzenie otwieramy dokładnie tak samo jak model zeszłoroczny. W środku również doznajemy deja vu. Przyjrzyjmy się jednak szczegółom. Karta AirPort/Bluetooth ponownie została umieszczona z tyłu. Jednakże są tu pewne zmiany i nowe komponenty:
  • Broadcom BCM4360KML1G – do obsługi 5G WiFi 3-strumieniowego w standardzie 802.11ac,
  • Three Skyworks SE5516 – dwuzakresowy moduł WLAN w standardzie 802.11a/b/g/n/ac,
  • Broadcom BCM20702 – scalak do obsługi interfejsu Bluetooth 4.0 HCI ze wsparciem dla Bluetooth Low Energy (BLE).
© iFixit
Standardy się zmieniają. Widać to we wnętrzu nowego iMac'a, gdzie znajdziemy wsparcie dla dysków SSD podpinanych pod port PCIe. W końcu wykorzystano wolne pady, które znaleźć można było w zeszłorocznych modelach. Taki sposób na przechowywanie danych pozwoli na odczytywanie danych nawet 50% szybciej w porównaniu do rozwiązań bardziej konwencjonalnych, a także poprzednich generacji. Na płytce głównej znajdziemy procesor główny firmy Intel Core i5 (na szczęście nie przylutowany na stałe) a także elementy karty graficznej, takie jak:
  • układ GPU NVIDIA GeForce GT 755M,
  • cztery kości pamięciowe SK Hynix H5GQ2H24AFR GDDR5, każda po 256 MB.
Całość jest dość zintegrowana. Nie ma tu zbyt wiele ciekawych elementów i zmian w stosunku do poprzedniej generacji tego komputera. Grupa iFixit postanowiła ocenić ten komputer na 5 punktów na 10. Miłym akcentem ze strony Apple jest to, że pamięć RAM można dość prosto wymienić bez konieczności rozbierania urządzenia, dzięki furtce w tylnej obudowie. Po otwarciu samej już obudowy wymienić też będziemy mogli dysk twardy czy CPU. Część elementów w formie modułów pozwoli na ich stosunkowo tanią wymianę. Możliwe jest dodanie drugiego dysku dzięki Fusion Drive, choć nie jest to już tak proste jak wymiana w/w elementów, jak podaje grupa iFixit. Minusem jest zintegrowanie wyświetlacza z szybką ochronną.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
August 05 2020 00:04 V18.8.2-1