reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© iFixit Komponenty | 02 kwietnia 2013

Rozbiórka Blackberry Z10

Wiosna na horyzoncie, mimo że zima nie odpuszcza. Lecz już teraz, wraz z grupą iFixit możemy posmakować najnowszej jeżynki, którą producent oznaczył symbolem Z10. Co dobrego jest w tym nowym telefonie? Zapraszamy do lektury.

Blackberry Z10 to smartphone wyposażony w ekran o przekątnej 4,2 cala i rozdzielczości 1280 na 768 pikseli, pojemny akumulator pozwalający na 10 godzin rozmowy, 2 GB pamięci RAM, komunikację dwuzakresową 2,4 i 5 GHz, kamerę 8 Mpx, itd. Prześledzimy rozbiórkę dokonaną przez grupę iFixit. Oględziny zewnętrzne ukazują oprócz przycisków, port MicroUSB i MicroHDMI oraz gniazdo słuchawkowe typu Jack. MicroUSB oprócz funkcji związanej z transmisją danych, służy jako port do ładowania akumulatora. Tylną część obudowy zdejmiemy bardzo łatwo, równie prosto wyciągniemy (i ew. wymienimy) akumulator o pojemności 1800 mAh i napięciu 3,6 V (pozwalać ma na 10 godzin rozmów i nawet 13 dni w trybie czuwania; podobne parametry ma Nexus 4, a iPhone 5 pozwala 'tylko' na 8 godzin rozmów). Miłe zaskoczenie w porównaniu do konkurencji gdzie zwykła wymiana baterii jest utrudniona. A tak, każdy zrobi to szybko i bezproblemowo. W tylnym panelu obudowy ukryto antenę NFC. Jej złącze ma formę sprężynowych styków, co niweluje konieczność łączenia jej kablem z płytą główną telefonu. Kilka śrubek dzieli nas od dostania się do płyty głównej (poprzez usunięcie środkowego panelu obudowy). Owa płyta trzyma się również na kilku śrubkach i dwóch przewodach. Jak do tej pory zero kleju! Świetnie! Na płycie znajduje się moduł kamery o rozdzielczości 8 Mpx z wbudowanymi soczewkami i przesłoną f/22, oraz ze zintegrowanym procesorem obrazu (ISP) i buforem 64 MB. Oznaczona została symbolem PCB-49527-005. Na płycie głównej znajdziemy:
 • Pamięć NAND Flash 16 GB z kontrolerem od Samsung KLMAG2GE4A,
 • Procesor czterozakresowy GSM/EDGE i dwuzakresowy UMTS (B1/B5) ze wzmacniaczem od Avago ACPM-7051,
 • Moduł NFC od Inside Secure SecuRead 972-DC-C6,
 • Kodek audio Qualcomm WCD9310,
 • Akcelerometr MEMS 3-osiowy ST Microelectronics LIS3DH
 • Akcelerometr i żyroskop 3D STMicroelectronics LSM330DLC,
 • Pamięć DDR2 SDRAM o poj. 2GB Samsung K3PE0E000A XG,
 • Procesor Qualcomm MSM8960 Snapdragon S4,
 • Układ zarządzania energią Qualcomm PM8921,
 • Wielozakresowy transceiver Qualcomm RTR8600 (taki jak w Samsung Galaxy S III i iPhone 5),
 • Kompleksowy moduł komunikacji bezprzewodowej WiFi, Bluetooth, FM od Texas Instruments WL1273L,
 • Moduł WLAN dwuzakresowyTriQuint TQP6M9017,
 • Liniowy wzmacniacz mocy RF Micro Devices RF7252,
 • Moduł ze wzmacniaczem LTE Avago ACPM-5017.
Teraz możemy zerknąć jeszcze na wyświetlacz. Tu również jest kilka śrubek, lecz potrzeba nieco więcej wyczucia. W tym miejscu jest troszkę kleju, ale bardzo delikatnie trzymającego (nie utrudnia rozbiórki, zapewne do uszczelnienia). Wyświetlacz jest bardzo cienki, a digitalizer jest w niego wbudowany na szybce. Owa szybka ochronna jest wzmocniona, bardziej wytrzymała niż w innych produktach, chociaż nie jest to Gorilla Glass. Kontrolerem ekranu dotykowego jest Synapsis Clearpad 3202, który rozpoznaje różne (nawet te bardziej skomplikowane) gesty. Z elementów które pozostały przy obudowie to porty i przyciski, niestety przyklejone. Jak więc można tą rozbiórkę podsumować? Bardzo dobrze. Grupa iFixit dała zasłużone 8 punktów na 10. Plusem jest bardzo prosto wyjmowalny akumulator, bardzo mało (delikatnego) kleju (nie to co u konkurencji) zastosowanego do połączenia kluczowych elementów smartphona, stosowanie standardowych śrubek, itp. Chociaż wyświetlacz dało się dość łatwo wyciągnąć, to jest jest połączony z szybką ochronną, co zwiększy koszt jej wymiany. Małe części, jak gniazda i przyciski są modułowe, więc tanio je wymienimy, lecz niestety te elementy akurat zostały dość mocno przyklejone, co działa na niekorzyść. © Obrazki z serwisu grupy iFixit
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
March 27 2020 12:33 V18.4.17-1