reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 27 lutego 2013

„Bezprecedensowy” czujnik zbliżeniowy

Nowy czujnik od ST cechuje się bezprecedensową dokładnością i niezawodnością. Wszystko to dzięki nowej technologii pomiaru odległości, którą oparto nie o pomiar jasności odbitego światła, a mierzeniu czasu od nadania do powrotu.
Firma STMicroelectronics zaprezentowała swój nowy, niezwykły czujnik zbliżeniowy VL6180. Jego wyjątkowość polega na metodzie pomiaru odległości, która zapewniać ma bezprecedensową dokładność i niezawodność, jak zapewnia producent. Układ należeć ma do rodziny FlightSense.

Nową metodę pomiaru nazwano „Czas lotu” (ang. „Time-of-Flight”). Zamiast mierzyć natężenie światła odbitego od 'przeszkody', VL6180 wykonuje pomiar czasu, jaki światło potrzebuje na przebycie od nadajnika, odbicie od obiektu i powrót do czujnika (metoda znana z czujników ultradźwiękowych).

Technologia ta została już opatentowana. Oferuje dużo większą dokładność, niż metody tradycyjne, gdyż nie jest wrażliwa na wpływ koloru powierzchni odbijającej, czy jej fakturę i kształt. Czujnik wykorzystuje do pracy światło podczerwone.

Układ składa się z trzech zasadniczych części. Jak nietrudno się domyślić, jest to nadajnik wysyłający impulsy świetlne, specjalnej konstrukcji detektor, a także bardzo dokładny układ wewnętrzny, do pomiaru czasu. Dzięki takiej budowie (wliczając w to architekturę typu „gotowe do użytku” (ang. „ready-to-use”)), układ ma pozwolić na budowę urządzeń, które pracować mogą nawet w trudnych warunkach (zastosowaniem mają być głównie telefony).

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 18 2018 17:55 V10.0.0-2