reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Evertiq Komponenty | 04 lutego 2013

Pierwszy test wstępnej wersji Haswell z Ivy Bridge

Rosyjski serwis przeprowadził pierwszy test inżynieryjnej wersji procesora Haswell porównując go z obecnym na rynku przedstawicielem rodziny Ivy Bridge, który taktowany jest z tą samą częstotliwością. Jak duża jest poprawa wydajności?
Rosyjski serwis OCLab przeprowadził pierwszy test wstępnej, inżynieryjnej wersji procesora Haswell, który taktowany jest z częstotliwością 2,8 GHz. Porównano go z podobnym procesorem rodziny Ivy Bridge: Core i7-3770K, również czterordzeniowym. Testy przeprowadzono z użyciem programów SuperPi, PiFast i wPrime. Oba układy współpracowały pamięć pracującą z częstotliwością 1333 MHz.

W wielowątkowym teście wPrime wzrost wydajności jest bardzo niewielki, oscylujący wręcz w granicy błędu pomiarowego. Wyniósł bowiem zaledwie 0,79% (32M) i 0,22% (1024M). Nowy procesor lepiej wypadł w teście PiFast. Wzrost wydajności wyniósł tu niecałe 5,5%. Test SuperPi pokazał z jednej strony wzrost wydajności (dla 32M niecałe 3%), a z drugiej strony spadek (dla 1M spadek o 7,69%).

Efekty pomiarów wynikać mogą z niedopracowania testowanej wersji Haswell. Widać jednak, że poprawie uległy obliczenia jednowątkowe. W nowych procesorach w stosunku do Ivy Bridge, poprawiono mikroarchitekturę, bez zmiany dalszego wymiaru technologicznego.

Poprawie ulec ma natomiast, według zapewnień producenta, wydajność podczas wykonywania obliczeń wektorowych AVX i szyfrowania AES. Poza tym, ulepszony zostanie mechanizm zarządzania energią i zostanie zaimplementowany dużo mocniejszy GPU, z lepszym silnikiem przetwarzania video.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2