reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© juan-manuel-robledo-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 02 stycznia 2013

Indyjska Dolina Krzemowa za mało innowacyjna

Firmom technologicznym z Indii zarzuca się zbytnią ostrożność i unikanie innowacji oraz ryzyka.
Wartość indyjskiej Doliny Krzemowej wycenia się mniej więcej na 100 mld USD i zatrudnionych jest tam około 2,5 mln osób. Rok 2012 nie był zły, przynajmniej według prasy indyjskiej. Anglojęzyczny dziennik "The Hindu" pisze: Branża IT oraz outsourcingu nie tylko przetrwała niepewny dla biznesu okres, ale również pomogła globalnym klientom w walce z obecnym kryzysem poprzez efektywne stosowanie technologii.

- W większości indyjskich firm kadra menedżerska woli podejmować bezpieczne decyzje i unika ryzyka. Pracuję w Bangalurze, które jest przecież indyjską Doliną Krzemową, ale tak naprawdę daleko jej do amerykańskiego odpowiednika – dodaje.
Niektórzy mają jednak inne zdanie na ten temat. - Niestety indyjskie firmy nie są innowacyjne. Paradoksalnie, dziesięć lat temu, gdy dopiero się rozwijały, było pod tym względem lepiej - mówi dla PAP pragnący zachować anonimowość pracownik firmy Wipro.

Co więcej, Phaneesh Murthy, szef firmy informatycznej iGATE z siedzibą w USA twierdzi wręcz, że przez ostatnie lata promowany był wśród pracowników brak pomysłowości. W Indiach mówi się też, że większość zatrudnionych w tamtejszej Dolinie Krzemowej dba wyłącznie o finanse i nie szuka wyzwań, a jedynie wypełnia polecenia kierownictwa. W takiej atmosferze na pewno trudno o innowacyjność.

Problemem jest też kadra. Anonimowy pracownik Wipro opisuje sytuację, gdy duża indyjska firma przejmuje mniejszą, ale innowacyjną i dobrze wyspecjalizowaną i twierdzi, że potencjał tej drugiej jest szybko niszczony. - Od razu wymieniane jest całe kierownictwo. Menedżerowie zatrudniają ludzi po znajomości - w pierwszej kolejności kolegów, potem osoby z tej samej społeczności, a gdzieś na samym końcu kandydatów ze względu na ich umiejętności.

---
Źródło: Puls Biznesu, PAP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1