reklama
reklama
reklama
reklama
© alexander-fediachov-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 19 grudnia 2012

Kontrakt wart 2 mln EUR na magnesy do synchrotronu

W Collegium Novum UJ podpisano w poniedziałek kontrakt z duńską firmą Danfysik na wykonanie 12 głównych magnesów synchrotronu.
Synchrotron, czyli rodzaju akceleratora cząstek emitującego promieniowanie elektromagnetyczne o dużym natężeniu, ma zostać uruchomiony w Krakowie jesienią 2014 r. Magnesy to jego "serce".

- Magnesy powodują zmianę trajektorii cząstek naładowanych poruszających się z prędkością bliską prędkości światła. Poruszają się w próżni. Przy każdej zmianie trajektorii jest imitowanie promieniowanie elektromagnetyczne, które nazywa się promieniowaniem synchrotronowym. To "serce" u nas będzie najwyższej półki technologicznej - powiedział dyrektor Narodowego Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris prof. Marek Stankiewicz.

Pomysł zbudowania synchrotronu w Polsce powstał w 1998 r. Projekt jest realizowany przy bardzo bliskiej współpracy ze szwedzkim ośrodkiem synchrotronowym w Lund, MAX-lab. Synchrotron zostanie zbudowany na terenie III Kampusu UJ. Inwestycja jest finansowana z Funduszy Strukturalnych w Programie Operacyjnym Innowacyjna Gospodarka. Wartość całej inwestycji to ponad 143 mln PLN.

---
Źródło: naukawpolsce.pap.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1