reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© flynt-dreamstime.com Rynki | 07 grudnia 2012

Alarmujący raport o warunkach pracy w Europie

W fabrykach Europy Wschodniej bywa tak źle, jak w chińskich zakładach – alarmuje Make IT Fair.
Make IT Fair to kampania prowadzona przez grupę europejskich organizacji pozarządowych przeciw nieuczciwym praktykom stosowanym przez producentów elektroniki. Ich ostatni raport obrazuje wykorzystywanie pracowników w węgierskich zakładach produkujących elektronikę.

W zakładach Nokii i Samsunga pracownicy zarabiają nie więcej niż 231 EUR miesięcznie i pracują po 72 godziny w tygodniu, często bez zapłaty za nadgodziny.

- Nawet jeśli obydwoje rodziców pracuje za najwyższą możliwą stawkę, nie są w stanie utrzymać rodziny – mówi Zsófia Perényi, autorka raportu z Association of Conscious Consumers.

W szczególnie trudnej sytuacji są pracownicy tymczasowi, którzy często stanowią nawet 60% zatrudnionych. W ekstremalnych przypadkach okres zatrudnienia wynosi zaledwie kilka dni, przez co takie osoby żyją w wyjątkowo niestabilnych warunkach.

Węgry stały się jednym z najważniejszych państw Europy pod względem produkcji elektroniki. Jeśli firmy przenoszą produkcję z Azji, dość często ich celem staje się Europa Wschodnia. Główne argumenty przemawiające za Węgrami to preferencyjne stawki podatkowe, niskie koszty zatrudnienia oraz system, który pozwala na pracę w nadgodzinach, często bez zapłaty.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-1