reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© photodynamx dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 grudnia 2012

Woda w komputerze

Wiele osób przekonało się boleśnie, że woda i układy scalone nie są dobrymi przyjaciółmi. A jednak, jeśli odpowiednio się je zestawi, może być inaczej, co zaprezentowali badacze z IBM.
Chodzi oczywiście o chłodzenie. Woda jest pod tym względem o wiele wydajniejsza niż powietrze. Chłodzenie wodą jest już zresztą z powodzeniem stosowane chociażby w superkomputerze IBM SuperMUC. Tmperaturę SuperMUC skutecznie obniża zwykła woda, która następnie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. Same plusy.

Efektywność chłodzenia wodą przekłada się na rozmiary. Standardowy radiator jest o wiele większy niż konstrukcja wykorzystująca wodę. Co więcej, radiator wodny można zintegrować z układem scalonym - woda przepływa wówczas przez miniaturowe otwory w scalaku. Takie rozwiązanie pozwala również na układanie kości piętrowo, co daje dużą oszczędność miejsca.

Chłodzenie wodą być może nie ma olbrzymiego znaczenia dla przeciętnych zjadaczy chleba, ale już stosowanie takiej metody w serwerowniach i centrach danych na pewno ma przyszłość.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 25 2018 19:10 V11.1.0-2