reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© photodynamx dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 grudnia 2012

Woda w komputerze

Wiele osób przekonało się boleśnie, że woda i układy scalone nie są dobrymi przyjaciółmi. A jednak, jeśli odpowiednio się je zestawi, może być inaczej, co zaprezentowali badacze z IBM.
Chodzi oczywiście o chłodzenie. Woda jest pod tym względem o wiele wydajniejsza niż powietrze. Chłodzenie wodą jest już zresztą z powodzeniem stosowane chociażby w superkomputerze IBM SuperMUC. Tmperaturę SuperMUC skutecznie obniża zwykła woda, która następnie jest wykorzystywana do ogrzewania budynku. Same plusy.

Efektywność chłodzenia wodą przekłada się na rozmiary. Standardowy radiator jest o wiele większy niż konstrukcja wykorzystująca wodę. Co więcej, radiator wodny można zintegrować z układem scalonym - woda przepływa wówczas przez miniaturowe otwory w scalaku. Takie rozwiązanie pozwala również na układanie kości piętrowo, co daje dużą oszczędność miejsca.

Chłodzenie wodą być może nie ma olbrzymiego znaczenia dla przeciętnych zjadaczy chleba, ale już stosowanie takiej metody w serwerowniach i centrach danych na pewno ma przyszłość.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2