reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© AGH Przemysł elektroniczny | 21 listopada 2012

Ładowanie baterii na odległość

Naukowcy z AGH opracowali bezstykowe baterie, które ułatwią pracę nurków, górników lub zespołów ratowniczych.

Opracowane na AGH bateryjne układy zasilania mogą być używane w trudnych środowiskach, także tam, gdzie jest pełno pyłu lub wody oraz w strefach zagrożonych wybuchem. Dwukierunkowy przekaz umożliwia nie tylko pobór energii z baterii, ale także ładowanie. Dzięki temu ładowanie baterii może się odbyć w miejscu jej pracy, nie ma więc potrzeby wynoszenia rozładowanej baterii chociażby z kopalni. Nietrudno też sobie wyobrazić, jak takie układy zasilania ułatwiłyby pracę nurków, którzy w każdej chwili mogliby naładować baterię zasilającą na przykład latarkę. Co więcej, dzięki zastosowaniu superkondensatorów, latarka nawet na chwilę nie przestałaby świecić, zapewnia dr Cezary Worek, kierujący zespołem naukowców z AGH, w rozmowie z portalem naukawpolsce.pap.pl. Sposób bezprzewodowego przesyłania energii opiera się na wykorzystaniu rezonansowego sprzężenia dwóch cewek, odległych od siebie od 2 do 15 mm. Ze względu na dwukierunkowy sposób działania, pełny zestaw urządzeń umożliwiających wykorzystywanie bezstykowego przekazu energii składa się z modułu baterii, odbiornika i ładowarki. Każdy z modułów zawiera układ łączności radiowej bliskiego zasięgu, który umożliwia wymianę informacji o stanie urządzeń, oraz czujnik, wykrywający obecność kompatybilnego modułu. Za koordynację pracy modułów i poszczególnych ich części odpowiadają niskomocowe mikrokontrolery.
- W warunkach akcji ratowniczych, straty rzędu 10-15 proc. są bardzo małym kosztem. Dodatkowo, gdy konieczne jest zwiększanie odległości pomiędzy baterią bezstykową a odbiornikiem energii należy się liczyć z dalszym zmniejszaniem sprawności energetycznej systemu - mówi dr Worek dla portalu naukawpolsce.pap.pl.
Minusem bezprzewodowego przesyłu energii są straty, nie do uniknięcia przy tej technologii. Ale jak wyjaśnia dr Cezary Worek, bezstykowe baterie przeznaczone są raczej dla urządzeń specjalistycznych, w których efektywność nie zawsze musi być na pierwszym miejscu. System na razie jest w trakcie procedury patentowej, a zespół z AGH poszukuje firm zainteresowanych wdrożeniem wynalazku. Prace nad rozwojem technologii baterii bezstykowej są współfinansowane przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu: „Ochrona patentowa zintegrowanego modułu reaktancyjnego dedykowanego do bezprzewodowego przesyłu energii elektrycznej”. --- Źródło: naukawpolsce.pap.pl
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 09 2020 11:27 V18.6.11-2