reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© rob-hill-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 26 października 2012

Technicon 2012: Krojenie jabłka wodą

Na gdańskim Techniconie furorę robił nowy model maszyny do cięcia wodą Techjet Smartjet.

Oczywiście krojenie owoców nie jest głównym obszarem zastosowań waterjeta, to tylko ciekawostka obrazująca możliwości maszyny, chociaż trzeba pamiętać, że krajanie i porcjowanie żywności stanowiło jedno z pierwszych zastosowań skrawarki wodnej. Jak dowiedział się evertiq.pl, jabłko ciął osobiście współwłaściciel firmy Techjet Marcin Cegielski. Waterjet może bowiem ciąć właściwie wszystko: ceramikę, kamień, stal, aluminium, meble, drewno, szkło, papier, guma, gąbki i wiele innych. Cięcie wodą pod wysokim ciśnieniem to technologia umożliwiająca osiągnięcie wysokiej precyzji wykonania. Podstawowe plusy tej metody to niska temperatura cięcia oraz dokładność. Dość powiedzieć, że Samsung używa takich urządzeń do wycinania wyświetlaczy – jeśli macie akurat pod ręką aparat tej firmy możecie sprawdzić jak gładkie są krawędzie. Inny przykład z codziennego życia, to chociażby Amica, bo producenci płyt ceramicznych także stosują tę technologię.
- Jedną z zalet naszych waterjetów jest łatwość w obsłudze – powiedział dla evertiq.pl Marcin Cegielski. - Opłacalna jest też produkcja krótkich serii, co jest szczególnie ważne w seriach prototypowych, albo w projektach przewidzianych do niestandardowych zastosowań.
Jak podkreślił Cegielski, firma zwraca uwagę na ekologię: ścierniwo używane w procesie cięcia to garnet czyli biodegradowalny piasek. W procesie cięcia wodą nie używa się żadnych środków chemicznych, a zużycie energii jest stosunkowo niskie. - Nasze maszyny są w ciągłej sprzedaży, w tej chwili na polskim rynku mamy ponad trzydziestu użytkowników. Cena waterjeta to około 90 tys. EUR, tymczasem urządzenia konkurencji to koszt rzędu 130 tys. EUR. Różnica wynika przede wszystkim z wyposażania urządzeń w niepotrzebne gadżety, które niekoniecznie podnoszą funkcjonalność - powiedział Cegielski. Podczas prezentacji maszyny na targach wycięto z płyt gresowych wizerunek człowieka witruwiańskiego autorstwa Leonarda da Vinci. Mozaika zostanie przekazana na cele charytatywne. Zapytany o plany inwestycyjne, nie chciał nam ich jeszcze zdradzić, ale zapowiedział, że takowe jak najbardziej istnieją.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 28 2020 11:55 V15.5.0-1