reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© pelfophoto-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 05 października 2012

evertiq na II Smart Communications & Technology Forum

W dniu 27 września 2012 roku, w gdańskim hotelu Hilton odbyła się II edycja międzynarodowej konferencji skupionej wokół tematyki smart grid i smart metering II Smart Communications & Technology Forum, zorganizowana przez Zespół CBE Polska. Patronem medialnym był evertiq.pl.

Tym razem w Gdańsku spotkali się eksperci oraz praktycy zarówno z polski jak i zagranicy, aby zweryfikować wzajemne doświadczenia, a także nawiązać nowe partnerstwa i relacje biznesowe. Partnerem strategicznym wydarzenia była włoska grupa Enel, która w tym roku obchodziła pięćdziesięciolecie swojej działalności. Jako Partner Technologiczny zaprezentowała się szwedzka firma Net Insight. Dodatkowo dla gości Forum swoje rozwiązania prezentowali Eksperci technologiczni: Eltel Networks, Lackmann, Mikronika, Wystawca – ZPA Smart Energy oraz Sponsor – Smart Grids Polska. Po zakończeniu wykładu inauguracyjnego i referatu Pani Mengolini, Scientific Officer z włoskiego Centrum Badań Zintegrowanych Instytutu Energii i Transportu głos zabrał Pan Prof. Waldemar Skomudek, który jako Moderator dyskusji panelowej zaprosił kolejnych jej uczestników do stołu prezydialnego. Do panelu zasiedli: Pan Dariusz Dzirba, Dyrektor Biura Rozwoju PGNiG S.A, Dr hab. inż. Krzysztof Madajewski, Prof. IEn, Dyrektor, Instytut Energetyki, Oddział Gdańsk, Andrzej Kaczmarek, Dyrektor Departamentu Informatyki Biura GIODO, Rafał Czyżewski, Prezes Zarządu Energa Operator S.A., Robert Zasina, Szef Biura Operatora Rynku Lokalnego, Departament Usług Operatorskich, Tauron- Dystrybucja S.A., Jerzy Sadowski, Wiceprezes ds. Komunikacji Elektronicznej, PIIT. W trakcie dyskusji kompleksowo zweryfikowano zagadnienie smart grid, zarówno na gruncie poziomu wdrożeń, regulacji, ochrony danych osobowych jak i profitów dla odbiorców czy zmian taryfowych: ------ Prezes zarządu Energa Operator Rafał Czyżewski poinformował, że jego firma wdraża obecnie inteligentne opomiarowanie w Kaliszu, na półwyspie Helskim oraz okolicach Drawska Pomorskiego. Docelowo ma być zamontowanych 100 tys. nowych liczników, gotowych jest 30 tys. urządzeń.
- W przyszłym miesiącu wystartujemy z pierwszymi usługami dla klientów. Jakie będzie ich zachowanie, to jeszcze niewiadoma. Z uwagi na duże nakłady inwestycyjne stawka dla poszczególnego klienta za prąd może wzrosnąć o 1,5%, ale doświadczenia europejskie mówią z kolei, że oszczędności na energii dla konsumentów mogą wynosić od 10 do 25% - wyjaśnił Czyżewski.
W naszej spółce kierujemy się wizją rozwoju obejmującą kilka obszarów, które należy wziąć pod uwagę: - aktywny odbiorca – związaną z podniesieniem efektywności choćby poprzez świadomą redukcję zapotrzebowania w szczycie etc.. - lawinowo przyrastająca generacja rozproszona ( z dużym naciskiem na farmy wiatrowe ) jako sposób na wykorzystanie technologii ku integracji z siecią dystrybucyjną - efektywność operacyjna firmy – cała infrastruktura licznikowa została zainstalowana, proces integracji między koncentratorami a aplikacją zmierza ku końcowi. Jednym z największych pojawiających się problemów jest URE - problem stwarza min. wymóg odczytów w gradacji 15-minutowej. Ilość danych do przechowywania ( w przypadku stacji powyżej 200 odbiorców na poziomie 1 koncentratora ) jest bardzo duża. Kolejna kwestia to taryfy. Reasumując na chwilę obecną trudno o konkretne wnioski co to oznacza dla klienta. W przyszłym miesiącu uruchamiamy opcję rozliczenia w oparciu o rzeczywiste zużycie, za 2 miesiące ruszy portal umożliwiający „śledzenie” energii. Zważywszy na fakt, iż polski system ponosi duże nakłady ale obniża koszty operacyjne należy liczyć się ze wzrostem stawki dystrybucyjnej w granicach 1-1,5% ale jaki to będzie miało wpływ na zużycie energii ( pamiętajmy o taryfach i obniżeniu zapotrzebowania w szczycie)" – zobaczymy.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
October 23 2019 13:52 V14.6.1-1