reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© /firebrandphotography-dreamstime.com Przemysł elektroniczny | 17 września 2012

Mamy problem z elektrorecyklingiem

Polska nadal nie spełnia unijnych norm zbierania elektrośmieci. System jest nieszczelny, a szara strefa to połowa rynku, informuje Puls Biznesu.
Problem z elektroodpadami zdaje się być coraz poważniejszy. Branża zajmująca się odzyskiwaniem zużytego sprzętu elektronicznego zauważa, że wciąż brakuje skutecznych mechanizmów, które byłyby w stanie to naprawić.

Z raportu Głównego Inspektora Ochrony Środowiska (GIOŚ) wynika, że w 2011 r. udało się zebrać 143 tys. ton zużytego sprzętu, to blisko 28% wprowadzanego na rynek.

Każdy producent i importer musi zebrać 35% tego, co wprowadził na rynek. GIOŚ podał, że zebraliśmy 28%%. Za każdy niezebrany kilogram kara wynosi 1,80 PLN. Różnica jest duża i ktoś powinien zapłacić karę 30 mln PLN tzw. opłaty produktowej. W raporcie nie pokazano, kto i czy zapłacił — mówi na łamach Pulsu Biznesu Wojciech Konecki, dyrektor generalny CECED Polska Związek Pracodawców AGD.

Szacujemy, że ze strumienia elektrośmieci, który rocznie wynosi 250-300 tys. ton, nawet 50% może trafiać do skupów złomu - mówi PB Aleksander Traple, dyrektor firmy Biosystem Elektrorecykling, zajmującej się zbieraniem i odzyskiwaniem zużytego sprzętu.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
April 22 2018 20:21 V9.3.2-2