reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 19 września 2008

Thomson ostatecznie wychodzi z Videocon, właściciela fabryki w Piasecznie

Thomson nabył 13.5% hinduskiego koncernu Videocon w transakcji z 2005, w wyniku której ten drugi stał się właścicielem części francuskiego giganta produkującej kineskopy. Transakcją zostały wówczas objęte również polskie aktywa Thomsona, czyli zakład w Piasecznie.
Thomson już wcześniej zbył 3.5% akcji Videocon. Obecnie mija termin związania pozostałych 10% akcji (30 września) i Francuzi chcą całkowicie zamknąć inwestycję. Nabywcami będzie rodzina Dhoot, która jest większościowym akcjonariuszem Videocon (67%), działająca poprzez swoje spółki offshore. Tym samym zakończą się związki kapitałowe Thomson i Videocon.

Thomson nabył akcje hinduskiego konglomeratu w ramach transakcji z roku 2005, w której Videocon przejął dywizję Thomsona zajmującą się produkcją kineskopów, obejmującą fabryki w Chinach, Meksyku, we Włoszech i w Polsce. Polskie aktywa Thomsona obejmowały zakład w Piasecznie pod Warszawą. Jak podaje sam Videocon, moce produkcyjne zakładu sięgały 5.4 milionów sztuk rocznie.

Do połowy roku 2008 z podwarszawskiej fabryki zwolniono około 1.4 tysiąca osób, obecnie przeprowadzany jest kolejny etap zwolnień, obejmujący dalsze kilkaset osób. Po obecnej fali zwolnień w zakładzie ma pozostać około 950 osób. Kurier Południowy, donosił niedawno, iż ‘Zarząd TDP Piaseczno twierdzi, że spółka ma zamiar utrzymać produkcję kineskopów i kluczowych podzespołów, a także montaż odbiorników telewizyjnych (działalność została rozpoczęta w tym roku). Nie będzie jednak kontynuowana produkcja tych podzespołów, które nie znajdują się w głównym nurcie procesu. Plany dotyczące zakresu i obszarów działalności przedsiębiorstwa w przyszłości są zawsze przedmiotem analiz. Spółka stale poszukuje najlepszych rozwiązań’.

Wcześniej (maj 2007) Videocon zapowiadał znaczne inwestycje w zakładzie, obejmujące nawet 5 miliardów złotych na uruchomienie produkcji najnowszej generacji paneli LCD. Na chwilę obecną zamierzenia te nie są realizowane.

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
September 21 2018 11:51 V11.0.0-2