
Przemysł elektroniczny |
Thomson ostatecznie wychodzi z Videocon, właściciela fabryki w Piasecznie
Thomson nabył 13.5% hinduskiego koncernu Videocon w transakcji z 2005, w wyniku której ten drugi stał się właścicielem części francuskiego giganta produkującej kineskopy. Transakcją zostały wówczas objęte również polskie aktywa Thomsona, czyli zakład w Piasecznie.
Thomson już wcześniej zbył 3.5% akcji Videocon. Obecnie mija termin związania pozostałych 10% akcji (30 września) i Francuzi chcą całkowicie zamknąć inwestycję. Nabywcami będzie rodzina Dhoot, która jest większościowym akcjonariuszem Videocon (67%), działająca poprzez swoje spółki offshore. Tym samym zakończą się związki kapitałowe Thomson i Videocon.
Thomson nabył akcje hinduskiego konglomeratu w ramach transakcji z roku 2005, w której Videocon przejął dywizję Thomsona zajmującą się produkcją kineskopów, obejmującą fabryki w Chinach, Meksyku, we Włoszech i w Polsce. Polskie aktywa Thomsona obejmowały zakład w Piasecznie pod Warszawą. Jak podaje sam Videocon, moce produkcyjne zakładu sięgały 5.4 milionów sztuk rocznie.
Do połowy roku 2008 z podwarszawskiej fabryki zwolniono około 1.4 tysiąca osób, obecnie przeprowadzany jest kolejny etap zwolnień, obejmujący dalsze kilkaset osób. Po obecnej fali zwolnień w zakładzie ma pozostać około 950 osób. Kurier Południowy, donosił niedawno, iż ‘Zarząd TDP Piaseczno twierdzi, że spółka ma zamiar utrzymać produkcję kineskopów i kluczowych podzespołów, a także montaż odbiorników telewizyjnych (działalność została rozpoczęta w tym roku). Nie będzie jednak kontynuowana produkcja tych podzespołów, które nie znajdują się w głównym nurcie procesu. Plany dotyczące zakresu i obszarów działalności przedsiębiorstwa w przyszłości są zawsze przedmiotem analiz. Spółka stale poszukuje najlepszych rozwiązań’.
Wcześniej (maj 2007) Videocon zapowiadał znaczne inwestycje w zakładzie, obejmujące nawet 5 miliardów złotych na uruchomienie produkcji najnowszej generacji paneli LCD. Na chwilę obecną zamierzenia te nie są realizowane.