
© Swhite / Dreamstime
Przemysł elektroniczny |
Polskie konsorcjum dla produkcji grafenu
Kilogram grafenu kosztuje 170 tys PLN. Na wysokiej cenie chce skorzystać konsorcjum pięciu polskich firm i instytucji, którego zadaniem będzie przemysłowa produkcja tworzyw sztucznych z dodatkiem grafenu.
Gazeta Wyborcza poinformowała o powołaniu konsorcjum, którego członkami zostali Zakłady Azotowe "Tarnów", Instytut Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME) w Warszawie, spółka Nano Carbon (własność Agencji Rozwoju Przemysłu), Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej oraz Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla w Zabrzu. Celem jest uruchomienie przemysłowej produkcji tworzyw sztucznych z dodatkiem grafenu, gdzie ITME zajęłoby się opracowaniem technologii produkcji grafenu w płatkach, natomiast Azoty wdrożyłyby technologię w swoich zakładach .
‘ITME i Tarnów już złożyły wniosek o dofinansowanie w ramach programu Graf-Tech Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, na który wyasygnowano 60 mln zł. Lista zwycięskich projektów konkursu zostanie ogłoszona w połowie września, każdy może liczyć na maksimum 5 mln zł na prace badawczo-rozwojowe’ czytamy w Gazecie Wyborczej.
Obecna cena kilograma grafenu to około 170 tys PLN. W roku 2020, rynek wyrobów z dodatkiem grafenu ma osiągnąć poziom 675 mln USD.
Źródło: Gazeta Wyborcza