reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NASA Przemysł elektroniczny | 07 sierpnia 2012

Polska elektronika na Marsie

Łazik Curiosity, który wczoraj wylądował z powodzeniem na Marsie, wykorzystuje urządzenia, opracowane przez podwarszawską firmę Vigo System S.A.

Po trwającym 36 tygodni locie z Ziemi na Marsa i pokonaniu 567 milionów kilometrów sonda Curiosity weszła w marsjańską atmosferę z prędkością 21 tysięcy km/h. Starannie zaplanowana procedura hamowania sprawiła, że pojazd wytracił prędkość i bezpiecznie znalazł się powierzchni planety. Łazik będzie eksplorował powierzchnię Czerwonej Planety przez 98 tygodni. Potrafi pokonywać przeszkody o wysokości do 65 cm i podróżować do 200 metrów dziennie. Koszt misji wyniósł 2,5 miliarda USD. VIGO System S.A., kierowana przez dr inż. Mirosława Grudnia firma z Ożarowa Mazowieckiego, jest współautorem sukcesu sondy Curiosity. Łazik do badania widma absorpcyjnego oparów powstałych wskutek naświetlania wiązkami laserowymi wybranych miejsc na powierzchni Marsa wykorzysta detektory podczerwieni wyprodukowane właśnie przez VIGO System SA.
Status oficjalnego dostawcy podzespołów NASA, którym cieszy się VIGO S.A., jest zwieńczeniem 25 lat doświadczenia w produkcji unikatowych, niechłodzonych detektorów podczerwieni, które znajdują zastosowanie w spektometrii, analizatorach gazów, technice laserowej, bezprzewodowej łączności laserowej i technice wojskowej.
‘Uzyskaliśmy status oficjalnego dostawcy podzespołów dla NASA. Czujemy wielką satysfakcję, że mogliśmy w niewielkim zakresie przyczynić się do realizacji tej ambitnej misji’ powiedział dla PAP Mirosław Grudzień, prezes VIGO System S.A. ‘Na pokładzie Curiosity zainstalowano różne instrumenty naukowe, w tym czułe spektrofotometry przeznaczone do badania oparów materiałów, które powstaną w wyniku oświetlania określonych miejsc na powierzchni gruntu silnymi impulsami laserowymi. Analiza składu wymaga zastosowania czułych detektorów podczerwieni, pozwalających zbadać widmo absorpcyjne badanych par, co pozwala ustalić jakie związki chemiczne występują w mieszaninie gazów’. Źródło: PAP, PARP
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
February 14 2020 17:09 V17.4.0-1