© Softcom / evertiq
Przemysł elektroniczny |
Innowacyjna linia SMT w SOFTCOM
SOFTCOM z Gdańska zrealizował jeden z największych w ostatnim czasie projektów inwestycyjnych wśród polskich firm EMS. Przy współudziale funduszy unijnych, została zakupiona pełna linia montażu SMT.
Innowacyjna linia za 3.8 mln zł
Linia oparta jest na urządzeniach Samsung: z tej firmy zastosowano leader Samsung LD-100LLE, unloader Samsung UL-100LLE oraz sitodrukarkę Samsung SMP-200 z układem optycznej kontroli nałożenia pasty lutowniczej. Jednak najważniejszymi elementami linii są dwa automaty montażowe Samsung SM-421 o wydajności sięgającej 42.000 elementów na godzinę. Zastosowanie w automatach montujących zaawansowanej, szybkiej optyki oraz automatycznego podajnika tacek typu JEDEC STF-100S umożliwia ułożenie w ciągu godziny ponad 5.000 układów BGA.
Najciekawszym elementem linii jest jednak piec do lutowania w oparach Galdenu z komorą próżniową. O zaletach tej pierwszej na polskim rynku tego typu instalacji mówi Jarosław Wiśniewski, Dyrektor ds. Produkcji: ‘Zastosowanie pieca do lutowania kondensacyjnego z zastosowaniem próżni wyeliminowało z produkcji wiele występujących błędów i dodatkowych czynności powstających przy stosowaniu pieców tradycyjnych. Ponieważ rozkład temperatur jest równomierny na cały moduł (Δt<=5°C), nie ma konieczności profilowania pieca, przez co na jednym module idealnie lutują się duże ceramiczne układy BGA oraz małe elementy o rozmiarze 01005, nie ma też fizycznej możliwości przegrzania elementów powyżej temperatury wrzenia medium, przez co proces jest bezpieczny dla komponentów wrażliwych na wysoką temperaturę.’
Piece do lutowania w oparach Galdenu są już znane na polskim rynku, jednak piec zastosowany w SOFTCOM- VP6000 Vacuum firmy ASSCON - posiada dodatkowo moduł generujący próżnię. ‘Zmorą lutowania są pęcherze gazów powstałych podczas odparowywania topników, pozostające w spoinie po jej zastygnięciu. W połączeniu z agresywnymi topnikami mamy potencjalne źródło powolnej korozji i w konsekwencji awarii modułu. [...] Lutowanie w oparach znacznie ogranicza powyższe wady, jednak ich wyeliminowanie następuje, kiedy zmontowany układ ze spoiwem w stanie ciekłym trafia do modułu próżniowego, w którym następuje całkowite „wyssanie” wszelkich gazów ze spoiny, przez co połączenie składa się wyłącznie z jednorodnego materiału przewodzącego’ kontynuuje Jarosław Wiśniewski.
Inwestycja została współfinansowana przy udziale środków UE. Łączna wartość projektu wyniosła3.884 tys PLN, wkład UE wyniósł 1.289 tys PLN.Końcowe elementy linii SMT to AOI/AOM Vi5K Performfirmy ViTechnology oraz urządzenie rentgenowskie XD7500VR JADE firmy DAGE umożliwiające pełną kontrolę zmontowanych modułów. Strategia rozwoju Linia została uruchomiona w lutym 2012, zrealizowano na niej pierwsze zlecenia. O roli jaka nowa inwestycja odgrywa w strategii rozwoju opowiada dla evertiq Jarosław Raszewski, CEO gdańskiego SOFTCOM: ‘Firma SOFTCOMznana jest na rynku jako dostawca najwyższej jakości obwodów drukowanych. Uruchomienie nowej linii montażowej z zastosowaniem próżni umożliwia nam odpowiedź na zapotrzebowanie wysokiej jakości montażu trudnych i skomplikowanych projektów (małe elementy od 01005). Dotychczas realizowaliśmy montaż dla wąskiego grona klientów; obecnie oferujemy szybki montaż małych i średnich ilości (od 1szt prototypu) w terminie od 2 dni roboczych. Dodatkowo montowane moduły objęte są kontrolą AOI oraz opcjonalnie X-Ray’. ‘Aktualnie polityka firmy silnie koncentruje się na realizacji zleceń kompleksowych EMS (dostawa obwodów drukowanych, kompletacja elementów, montaż), w krótkich terminach oraz zleceń długoterminowych w konkurencyjnych cenach. Własny magazyn pozwala nam na buforowanie niezbędnych elementów oraz obwodów, co umożliwia długoterminowe planowanie produkcji Klienta i obniżanie kosztów. Plany rozwojowe obejmują niezmiennie rynek polski oraz silną ekspansję na pozostałe kraje europejskie. Prognoza zakłada 50% wzrost exportu do końca 2013r.’