reklama
reklama
reklama
© Softcom / evertiq
Przemysł elektroniczny |

Innowacyjna linia SMT w SOFTCOM

SOFTCOM z Gdańska zrealizował jeden z największych w ostatnim czasie projektów inwestycyjnych wśród polskich firm EMS. Przy współudziale funduszy unijnych, została zakupiona pełna linia montażu SMT.

Innowacyjna linia za 3.8 mln zł Linia oparta jest na urządzeniach Samsung: z tej firmy zastosowano leader Samsung LD-100LLE, unloader Samsung UL-100LLE oraz sitodrukarkę Samsung SMP-200 z układem optycznej kontroli nałożenia pasty lutowniczej. Jednak najważniejszymi elementami linii są dwa automaty montażowe Samsung SM-421 o wydajności sięgającej 42.000 elementów na godzinę. Zastosowanie w automatach montujących zaawansowanej, szybkiej optyki oraz automatycznego podajnika tacek typu JEDEC STF-100S umożliwia ułożenie w ciągu godziny ponad 5.000 układów BGA. Najciekawszym elementem linii jest jednak piec do lutowania w oparach Galdenu z komorą próżniową. O zaletach tej pierwszej na polskim rynku tego typu instalacji mówi Jarosław Wiśniewski, Dyrektor ds. Produkcji: ‘Zastosowanie pieca do lutowania kondensacyjnego z zastosowaniem próżni wyeliminowało z produkcji wiele występujących błędów i dodatkowych czynności powstających przy stosowaniu pieców tradycyjnych. Ponieważ rozkład temperatur jest równomierny na cały moduł (Δt<=5°C), nie ma konieczności profilowania pieca, przez co na jednym module idealnie lutują się duże ceramiczne układy BGA oraz małe elementy o rozmiarze 01005, nie ma też fizycznej możliwości przegrzania elementów powyżej temperatury wrzenia medium, przez co proces jest bezpieczny dla komponentów wrażliwych na wysoką temperaturę.’
  • /
  • /
  • /
  • /
  • /
Piece do lutowania w oparach Galdenu są już znane na polskim rynku, jednak piec zastosowany w SOFTCOM- VP6000 Vacuum firmy ASSCON - posiada dodatkowo moduł generujący próżnię. ‘Zmorą lutowania są pęcherze gazów powstałych podczas odparowywania topników, pozostające w spoinie po jej zastygnięciu. W połączeniu z agresywnymi topnikami mamy potencjalne źródło powolnej korozji i w konsekwencji awarii modułu. [...] Lutowanie w oparach znacznie ogranicza powyższe wady, jednak ich wyeliminowanie następuje, kiedy zmontowany układ ze spoiwem w stanie ciekłym trafia do modułu próżniowego, w którym następuje całkowite „wyssanie” wszelkich gazów ze spoiny, przez co połączenie składa się wyłącznie z jednorodnego materiału przewodzącego’ kontynuuje Jarosław Wiśniewski.
Inwestycja została współfinansowana przy udziale środków UE. Łączna wartość projektu wyniosła3.884 tys PLN, wkład UE wyniósł 1.289 tys PLN.
Końcowe elementy linii SMT to AOI/AOM Vi5K Performfirmy ViTechnology oraz urządzenie rentgenowskie XD7500VR JADE firmy DAGE umożliwiające pełną kontrolę zmontowanych modułów. Strategia rozwoju Linia została uruchomiona w lutym 2012, zrealizowano na niej pierwsze zlecenia. O roli jaka nowa inwestycja odgrywa w strategii rozwoju opowiada dla evertiq Jarosław Raszewski, CEO gdańskiego SOFTCOM: ‘Firma SOFTCOMznana jest na rynku jako dostawca najwyższej jakości obwodów drukowanych. Uruchomienie nowej linii montażowej z zastosowaniem próżni umożliwia nam odpowiedź na zapotrzebowanie wysokiej jakości montażu trudnych i skomplikowanych projektów (małe elementy od 01005). Dotychczas realizowaliśmy montaż dla wąskiego grona klientów; obecnie oferujemy szybki montaż małych i średnich ilości (od 1szt prototypu) w terminie od 2 dni roboczych. Dodatkowo montowane moduły objęte są kontrolą AOI oraz opcjonalnie X-Ray’. ‘Aktualnie polityka firmy silnie koncentruje się na realizacji zleceń kompleksowych EMS (dostawa obwodów drukowanych, kompletacja elementów, montaż), w krótkich terminach oraz zleceń długoterminowych w konkurencyjnych cenach. Własny magazyn pozwala nam na buforowanie niezbędnych elementów oraz obwodów, co umożliwia długoterminowe planowanie produkcji Klienta i obniżanie kosztów. Plany rozwojowe obejmują niezmiennie rynek polski oraz silną ekspansję na pozostałe kraje europejskie. Prognoza zakłada 50% wzrost exportu do końca 2013r.’

reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
July 23 2024 01:29 V22.5.13-1