reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 30 kwietnia 2012

Bumar może zbudować nowy system łączności

Bumar zapowiada, że może stworzyć w pół roku system, dzięki któremu służby ratunkowe będą mogły bez obaw korzystać z telefonii komórkowej i internetu. Chodzi np. o podsłuch. Bumar uczestniczy w programie UE "Secricom", który zwiększa bezpieczeństwo łączności.
Kilkudziesięciu specjalistów zajmujących się bezpieczeństwem łączności i telekomunikacji z Austrii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Luksemburga, Wielkiej Brytanii, Polski oraz Słowacji uczestniczyło w czwartek w Warszawie w konferencji nt. niezależnego i odpornego na zakłócenia systemu łączności służb ratowniczych.

Spotkanie było podsumowaniem czteroletniego, międzynarodowego projektu "Secricom", finansowanego przez UE. Patronat honorowy nad konferencją miało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Projekt "Secricom" ruszył w 2008 roku. Z polskiej strony w budowaniu tej koncepcji systemu bezpieczeństwa uczestniczył Bumar, w którego skład wchodzi kilkadziesiąt przedsiębiorstw zbrojeniowych.

Tomasz Mirosław, koordynator projektu w Bumarze powiedział PAP w czwartek, że rolą specjalistów z Bumaru było tworzenie koncepcji, a także weryfikacja dostarczonych rozwiązań. "W tej chwili jesteśmy w stanie uruchomić cały system w czasie 6-12 miesięcy w zależności od zakresu zadań, które system ma wykonywać" - powiedział.

System pozwala na organizację bezpiecznej i odpornej na ataki hakerów sieci, wykorzystując prywatne środki łączności, np. telefony komórkowe lub CB radia należące do wolontariuszy. To obniża koszty utrzymania systemu, eliminuje bowiem konieczność magazynowania sprzętu.

W systemie "Secricom" w akcję ratunkową może włączyć się każdy obywatel, ale pod warunkiem, że uzyska autoryzację od koordynatora akcji i będzie przekazywać informacje oraz przyjmować polecenia. "Secricom" umożliwia budowę sieci łączności ponad granicami, co jest istotne przy zwalczaniu zagrożeń międzynarodowych, np. powodzi.

Bumar jest głównym polskim dostawcą i eksporterem uzbrojenia oraz sprzętu wojskowego. Grupę Bumar tworzą: Bumar spółka-matka oraz 40 firm, zależnych, stowarzyszonych oraz zagranicznych.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zapewnia - w zakresie zarządzania kryzysowego - obsługę Rady Ministrów, Prezesa Rady Ministrów oraz Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Zadaniem Centrum jest monitorowanie zagrożeń w oparciu o dane uzyskiwane ze wszystkich możliwych ośrodków funkcjonujących w ramach administracji publicznej, a także instytucji międzynarodowych.
Źródło: PAP

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1