reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© nikita-sobolkov-dreamstime.com Technologie | 24 kwietnia 2012

Polska nie potrafi wykorzystać potencjału branży elektronicznej! (cz.II)

Spośród PRL-owskich przedsiębiorstw, które zostały zlikwidowane po 1989 r., najgłębsza redukcja potencjału produkcyjnego dotknęła elektronikę – wynika z najnowszego raportu Polskiego Lobby Przemysłowego.
W okresie transformacji duże straty odnotował także polski przemysł zbrojeniowy, który 'skurczył' się ze 120 przedsiębiorstw działających przed 1989 r., do 20 producentów skupionych w Grupie Bumar, 12 wojskowych przedsiębiorstw remontowo-produkcyjnych podlegających MON oraz kilkanaście cywilnych i wojskowych jednostek badawczo-rozwojowych obecnie.

Należy podkreślić, że wszystkie przedsiębiorstwa lotnicze, które w PRL stanowiły ważną - opartą na nowoczesnych technologiach - część polskiego potencjału przemysłowego o znacznych zdolnościach eksportowych, zostały sprzedane przez Agencję Rozwoju Przemysłu kapitałowi zagranicznemu i stały się filiami firm zachodnich, głównie amerykańskich (m.in. WSK Rzeszów, PZL Mielec, PZL Okęcie, WSK Świdnik i PZL Hydral). W okresie transformacji powstało ponadto kilkadziesiąt firm prywatnych realizujących zamówienia dla polskiej armii, które m.in. zatrudniły część kadry technicznej ze zlikwidowanych przedsiębiorstw państwowych. Największą z nich, mającą duŜe osiągnięcia, jest WB Electronics, które to przedsiębiorstwo niedawno dokonało fuzji ze znaną państwową firmą elektroniczną Radmor.

Obecnie ma koncepcji, jak wykorzystać potencjał tkwiący w przedsiębiorstwach - poczynając od jednostek badawczych, poprzez producentów, zakłady remontujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy, aż do tych, które partycypują w utylizacji danego produktu. Jest to o tyle zastanawiające, że produkty przemysłu zbrojeniowego uważane są powszechnie za najbardziej zaawansowane technologicznie, a zatem takie, które - dzięki technologiom podwójnego zastosowania - mogą i powinny być motorem napędowym całej gospodarki.

Nadal trwa rozpoczęty w roku 1990 proces restrukturyzacji i konsolidacji przemysłu zbrojeniowego. Niestety, nie jest dokładnie zdefiniowana jego docelowa rola i zadania – podkreślają rangę problemu analitycy tworzący raport PLP.

Jest to o tyle zastanawiające, że produkty przemysłu zbrojeniowego, uważane są powszechnie za
najbardziej zaawansowane technologicznie, a zatem takie, które - dzięki technologiom
podwójnego zastosowania - mogą z powodzeniem i powinny być motorem napędowym całej
gospodarki.
Źródło: Polskie Lobby Przemysłowe - raport
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 11 2019 20:28 V11.10.27-1