reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Tomislav Medak / Wikipedia Przemysł elektroniczny | 11 kwietnia 2012

Zmarł Jack Tramiel, twórca Commodore

W wieku 83 lat zmarł urodzony w Łodzi Jacek Trzmiel. Po emigracji do USA, już pod nowym nazwiskiem, zasłynął jako twórca komputerów Commodore.
Jack Tramiel zmarł w niedzielę w wieku 83 lat. Największym marzeniem Jacka Trzmiela było wprowadzenie komputerów pod strzechy – udało mu się to dzięki stworzeniu komputera Commodore, który kosztował nie więcej niż 200 USD. Po scysji z głównym udziałowcem Commodore przeniósł się do Atari, przeżywającego wówczas kłopoty finansowe.

Później, wojna cenowa doprowadziła obie firmy do bankructwa.

Jacek Trzmiel, 1928-2012

Tramiel urodził się w 1928 roku w Łodzi, jego właściwe nazwisko to Jacek Trzmiel. Przeżył getto w Łodzi oraz obóz w Auschwitz, po wojnie wyemigrował do USA, gdzie założył swoją pierwszą firmę, Commodore Portable Typewriter.

Firma początkowo zajmowała się produkcja maszyn do pisania, lecz w latach 60-tych japońskie firmy zaczęły powoli zalewać amerykański rynek tanimi maszynami do pisania. Z racji gwałtownego spadku dochodów firmy Jack Tramiel postanowił zmienić profil jej działalności. W 1970 roku światło dzienne ujrzały pierwsze kalkulatory produkcji Commodore, bazujące na chipsetach Texas Instruments. W połowie lat 70. firma zaprezentowała swój pierwszy komputer – PET.

Tramiel nie był przekonany co do budowy domowego komputera od podstaw, chciał więc kupić firmę Apple Inc. Steve Wozniak był nawet zainteresowany tą propozycją, jednak zażądał zbyt dużej sumy. PET w znacznym stopniu przewyższał ówczesne komputery, ale prawdziwym hitem stał się dopiero VIC-20. Tani, produkowany w setkach tysięcy egzemplarzy komputer przeszedł do historii jako jeden z najlepiej sprzedających się produktów Commodore. W 1982 pojawił się Commodore 64 z mikroprocesorem MOS6510, który okazał się jeszcze większym sukcesem – sprzedany w 22 mln egzemplarzy do dziś uważany jest za najpopularniejszy w dziejach komputer domowy

Żródło: Wikipedia

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Artykuły, które mogą Cię zainteresować
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 23:56 V11.6.0-1