Przemysł elektroniczny |
Polacy opracowali elektroniczny kiosk informacyjny
Elektroniczny kiosk informacyjny wyposażony w system informacji publicznej, tzw. infomat-e, który ułatwi osobom niepełnosprawnym załatwienie m.in. trudnych spraw urzędowych, opracowali śląscy naukowcy. Na razie kioski testowane są w urzędach dwóch miast, ale w przyszłości ich twórcy chcą je stosować np. na lotniskach.
Kiosk ma czujnik wykrywający obecność osoby, która do niego podchodzi. Wtedy uruchamia się ekran z głównymi przyciskami menu, a osoba podchodząca słyszy komunikat zachęcający do podniesienia słuchawki. "Właśnie przez nią można uzyskać potrzebne informacje. W słuchawce jest wbudowana też pętla indukcyjna, która wzmacnia działanie aparatu słuchowego, co będzie przydatne w przypadku osób niedosłyszących" - wyjaśnił Piasecki.
Osoby całkowicie niesłyszące mogą odczytać informacje na ekranie. Poza dotykowym ekranem, na którym wyświetla się menu, system jest wyposażony w specjalny pulpit, nazywany "manipulatorem", przygotowany z myślą o osobach niewidomych. Oprócz pulpitu mogą one skorzystać też ze słuchawki i dowiedzieć się m.in., jak dostać się do konkretnego miejsca w urzędzie. Osoby niedowidzące teksty wyświetlane na ekranie mogą powiększyć odpowiednim przyciskiem. W razie potrzeby infomat-e pozwoli na uzyskanie połączenia telefonicznego z osobą właściwą do załatwienia danej sprawy.
- Nowatorstwo systemu infomat-e wynika również z zastosowania rozwiązań z zakresu translacji języka polskiego na język migowy - problem ten nie został kompleksowo rozwiązany w żadnym kraju na świecie - zapewniają uczeni.
Efektem prac uczonych jest prototyp testowany właśnie w Chorzowie i Katowicach.
- Zakładamy, że jeśli po testach będziemy mieli pozytywne opinie, to będziemy potrzebowali około sześciu miesięcy, by skomercjalizować system - zapowiedział kierownik projektu.
Projekt został sfinansowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w ramach 9. konkursu na projekty badawczo-rozwojowe. Część prac ze środków własnych sfinansował Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.
Źródło: PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska