
© iFixit
Przemysł elektroniczny |
Przed uzyskaniem dostępu do wnętrza licznika, trzeba najpierw złamać pieczęć bezpieczeństwa. Wydaje się, że firmy elektryczne zabezpieczają się w ten sposób przed manipulacją osób z zewnątrz.
Kto by pomyślał, że miernik mocy posiada swój własny numer LAN ID? LAN ID jest wymagany w celu połączenia się z adresem IP sieci smart grid.
Prawdziwą innowacją w inteligentnych licznikach jest ich zdolność do przekazywania danych statystycznych zużycia energii bez bezpośredniego kontaktu z właścicielem. Badany licznik Elster osiąga to poprzez wysyłanie zaszyfrowanych sygnałów w paśmie ISM 900 MHz.
Wyjątkowo grube przewody miedziane umożliwiają szeregowe połączenie liczników gospodarstw domowych z głównym źródłem zasilania. Są one w stanie obsługiwać 200 Amp!
Co ciekawe, licznik opiera się na transformatorze w kształcie pierścienia, zainstalowanym wokół drutów miedzianych - do przesyłania sygnałów zużycia energii do płyty głównej.
W całym urządzeniu ekipa znalazła tylko jedną śrubę Phillips #1 i to po bardzo długich poszukiwaniach.
Główne układy scalone znajdujące się na przedniej stronie płyty głównej to:
- SoC Teridian 71M6531F z MPU, RTC, Flash i sterownikiem LCD
- małej mocy podwójny wzmacniacz operacyjny Texas Instruments LM2904
- średniej mocy wysokiej wydajności wzmacniacz IC RMFD RF2172
- 1GHz SoC Texas Instruments CC1110F32 z MCU i 32kB pamięci Flash
Więcej zdjęć i informacji możecie znaleźć tutaj
-----
Uwaga: Wszystkie zdjęcia pochodzą z © iFixit
Jak zbudowany jest inteligentny licznik
W dobie inteligentnego opomiarowania i zaangażowania krajów w wymianę liczników energii elektrycznej, ekipa iFixit postanowiła, na przykładzie licznika Elster REX2 sprawdzić, jaka jest jego budowa. Zobaczcie co znalazła...

