reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© WB Electronics Przemysł elektroniczny | 31 maja 2011

WBE, Radmor: plany polskich gigantów

WB Electronics z Ożarowa, gdyński Radmor i gliwicki Flytronic zbudują wspólnie powietrznego szpiega. Uruchomienie produkcji średnich samolotów rozpoznawczych o zasięgu do 300 km będzie próbą złamania monopolu izraelskich i amerykańskich dostawców zdalnie sterowanego sprzętu szpiegowskiego.
Na początku grudnia 2010 r. WB Electronics i Radmor zawarły umowę inwestycyjną, na mocy której WBE objął 46.14% kapitału Radmoru i zobowiązał się do zainwestowania w firmę produkującą radiostacje 51 mln zł. W marcu 2011 r. zgodę na fuzję wydał UOKiK, przyzwalając tym samym na powstanie w Polsce centrum elektroniki wojskowej, kluczowego dla całej zbrojeniówki.

Już teraz ożarowskie WBE eksportuje i sprzedaje polskiej armii małe bezpilotowce FlyEye, a jego systemy łączności Fonet są w każdym rosomaku, nowych haubicach, wyrzutniach rakiet. Interkomy z WB Electronics trafiają do wojska w Szwecji, na Słowacji, Węgrzech i do Iraku. Licencję na cyfrowe fonety kupił w Ożarowie amerykański potentat wojskowej łączności Harris. 'Inżynierowie WBE uczestniczą też w innych projektach unowocześniania armii: budują  roboty pola walki, systemy kierowania ogniem Topaz, które dokonały już cyfrowej rewolucji w krajowej artylerii', donosi „Rzeczpospolita”.

Nie mniejszym zapleczem może pochwalić się gdyński Radmor, który ma w  ofercie ok. dziesięciu typów radiostacji przeznaczonych dla wojska i służb mundurowych. Gdyńska firma zaopatruje w środki łączności armie krajów bałtyckich, sprzedaje licencje.

W połowie maja fuzja stała się urzędowym faktem. W nowej spółce zatrudnionych jest obecnie 600 pracowników i przewiduje się, że w tym roku osiągnie ona 200 mln zł przychodów.

300-osobowy zespół inżynierski niebawem stworzy największy w naszej części Europy ośrodek badawczy skoncentrowany na wojskowych innowacjach, informuje „Rzeczpospolitą” Piotr Wojciechowski, prezes WBE.

W zakładach Radmoru ulokowana zostanie seryjna produkcja radiostacji i interkomów Fonet, a WBE skupi się na budowaniu unikalnych systemów. Oprócz tworzonych przy współpracy z Flytronikiem bezpilotowców, powstaną: zdalnie sterowany pojazd inżynieryjny Marek (zaprojektowany razem z badaczami z WAT), robot transportowy Lewiatan, moździerzowy pocisk obserwacyjny Calineczka (tworzony z Wojskowym Instytutem Technicznym Uzbrojenia), komputerowe systemy kierowania ogniem.

W przyszłości nowa elektroniczna grupa będzie współdziałała także z Bumarem.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-2