reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Flextronics Przemysł elektroniczny | 18 kwietnia 2011

Pomorskie szkoły będą współpracować z firmami elektronicznymi

W siedzibie Flextronics International Poland w Tczewie odbyło się spotkanie przedstawicieli branży elektronicznej i telekomunikacyjnej (ICT), którzy debatowali jak zachęcić młodzież do wyboru kierunków ścisłych, a tym samym pokazać im możliwość współpracy z wielkimi firmami elektronicznymi, które inwestują w naszym kraju.
W województwie pomorskim, podobnie jak w całym kraju, coraz mniej uczniów wybiera kierunki ścisłe. Szkolnictwo zawodowe od wielu lat nie potrafi dostosować się do potrzeb rynku pracy, zauważa Gazeta Tczewska. Przedstawiciele branży elektronicznej i telekomunikacyjnej (ICT) postanowili wziąć sprawy w swoje ręce i przeanalizować problem jaki istnieje na rynku. Konferencja, która odbyła się w zakładzie Flextronics w Tczewie została zorganizowana przez Wydziału Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz Centrum Edukacji Nauczycieli.

Po raz pierwszy udało się zebrać w tak licznym gronie przedstawicieli pracodawców z branży elektroniczno-telekomunikacyjnej wraz z dyrektorami szkół zawodowych (z całego Pomorza) oraz przedstawicieli organów władz prowadzących szkoły ponadgimnazjalne, podkreśla Gazeta Tczewska.

- Pracodawca, który dysponuje zapleczem technicznym, doświadczeniem w branży może być partnerem dla szkolnictwa zawodowego - mówił Arkadiusz Wódarczyk, przedstawiciel klastra ICT z sekcji Kapitał Ludzki. - Nauczyciele oraz uczniowie mogą czerpać wiedzę praktyczną poprzez warsztaty, praktyki, seminaria, prezentacje oferowane przez pracodawców. Ze strony pracodawców najważniejszym celem współpracy jest znalezienie przyszłej wykwalifikowanej kadry.

Plan na najbliższe dwa lata zakłada współpracę szkół i przedsiębiorców w zakresie:
- praktyk uczniowskich w zakładach przemysłowych, staży i dokształcania nauczycieli;
- promocji;
- utworzenia w szkołach klas profilowanych - pod patronatem danej dziedziny lub firmy;
- utworzenia portalu praktyk uczniowskich i szkół branży ICT;
- udostępnienia infrastruktury faktycznej i wirtualnej  (IT) oraz wprowadzenia programu informacyjnego dla szkół przez wielkie koncerny z branży elektronicznej i telekomunikacyjnej w regionie.

Źródło:  Gazeta Tczewska
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
January 17 2019 14:20 V11.11.0-1