reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Songdo City Przemysł elektroniczny | 11 marca 2011

Miasta przyszłości nafaszerowane elektroniką

Miasta niczym z filmów science-fiction? Firmy technologiczne już zacierają ręce. Bez najnowocześniejszych rozwiązań nie powstaną bowiem inteligentne metropolie. W okolicach koreańskiego Seulu powstaje właśnie Songdo City.
Projektantem Songdo jest firma Gale International. Poszukując partnera technologicznego rozmawiała z LG i Microsoftem. Ostatecznie jednak wybrano Cisco. Koncern dostarczy Wi-Fi, rutery i switche, a każdy metr kwadratowy zapełni czujnikami.

Życie mieszkańców ma przypominać to jakie serwują nam filmy science-fiction. Drzwi będą otwierały smartfony; klimatyzacja, żaluzje i alarmy będą zaś kontrolowane poprzez wyświetlacze zainstalowane w każdym pomieszczeniu. Dzięki wyposażeniu domów w wielkie ekrany i dostępowi do serwisów online, poprzez jedno kliknięcie mieszkańcy będą prowadzili wideokonferencje z lekarzami, urzędnikami oraz rodziną. Każdy dom i biuro „inteligentnego miasta” zostaną wyposażone w ekrany Cisco TelePresence.
'Miasto ma być "nośnikiem informacji", których mózgiem będzie centrum kontroli Cisco. W następnym etapie, we współpracy z 3M, UTC i architektami Gale będzie budować kolejne miasta w Chinach i Indiach, traktując New Songdo jako wzorzec', podaje serwis Computerworld.

Także inne firmy upatrują w takich projektach możliwość wygenerowania ogromnych zysków. IBM „zaopiekował się” miastem Dubuque w stanie Iowa (60 tys. mieszkańców) zmieniając zwykłe miasto w miasto inteligentne, posiadające nowoczesne rozwiązania, poparte technologią IT. W Polsce IBM pomaga Katowicom w przeobrażeniu się w inteligentną metropolię.

Kolejnym projektem zurbanizowania miasta jest powstające w Portugalii PlanIT Valley, które tworzy były pracownik Microsoftu, Steve Lewis. W przedsięwzięciu uczestniczą także Cisco, Accenture i McLaren Electronic Systems.

Innowacjami zainteresowane są także: holenderski Amsterdam oraz włoskie Solerno i Bolzano.

Dla firm technologicznych udział w takim projekcie to ogromne zyski. Z samej instalacji infrastruktury, sprzedaży sprzętu i oferowania usług mogą wygenerować ponad 30 mld USD przychodów. HP, Autodesk, Oracle, Cisco czy IBM stworzyły już wiele koncepcji i dokumentów na temat cyfrowych miast, które stopniowo są realizowane.

'IDC szacuje, że biznes związany z "inteligentną infrastrukturą" może być wart 122 mld USD w 2012 roku. W ciągu następnych dwóch dekad na globalną infrastrukturę wydanych zostanie 35 bln USD'.

Źródło: Computerworld

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
Załaduj więcej newsów
June 15 2018 00:12 V9.6.1-1