reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© Amica Przemysł elektroniczny | 08 marca 2011

Amica zmniejsza zadłużenie, poprawia wyniki i zwiększa udziały w rynku

Amica Wronki zanotowała w zeszłym roku 1,36 mld zł skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży, czyli  o prawie 44 mln zł więcej niż w 2009 r. Zysk netto wyniósł nieco ponad 10 mln zł, czyli o 4,7 mln zł więcej niż rok temu. Firma poprawiła znacząco eksport, umocniła swoją pozycję na rynku krajowym oraz zredukowała zadłużenie odsetkowe o 183 mln zł.
W 2010 r. przychody Grupy Amica wzrosły o 43,4 mln zł do 1,36 mld zł (wzrost o 27,6 mln zł po wyłączeniu sprzedaży Samsungowi komponentów do produkcji). Wzrost eksportu liczony w euro wyniósł w ponad 9%, natomiast sprzedaży krajowej 2,5%. Firma zwiększyła też udziały w rynku krajowym. Wg danych GFK Polonia udział Amiki w rodzimym rynku AGD zwiększył się w zeszłym roku o 0,2%.

- Należy pamiętać, że wzrost sprzedaży miał miejsce w warunkach niższego o ok. 8% kursu euro, które jest główną waluta naszych rozliczeń eksportowych oraz przy spadku rynku krajowego o ok. 11% r/r. W strukturze przychodów nadal będzie dominował rynek polski. Szacujemy, że na koniec 2012 roku jego udział w sprzedaży wyniesie ok. 40%. Będziemy też koncentrować się na strategicznych rynkach, ze szczególnym uwzględnieniem Rosji. Spodziewamy się, że do końca 2012 r. udział rynku wschodniego w przychodach sięgnie ok. 20%. Dobrym prognostykiem jest to, że już w pod koniec zeszłego roku nasze miesięczne zamówienia na rynek rosyjski oscylowały wokół 4-5 mln euro miesięcznie, czyli na zbliżonym poziomie z czasów hossy – powiedział Wojciech Kocikowski, wiceprezes ds. finansowych.

Dzięki wyższej sprzedaży i poprawie rentowności zysk brutto na sprzedaży Amiki wzrósł r/r o 24,6 mln zł do 331 mln zł. Poprawa rentowności wynika przede wszystkim z niższego poziomu cen komponentów, wzrostu sprzedaży na rynki wschodnie, która charakteryzuje się relatywnie wyższą rentownością.

Źródło: Amica

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
June 25 2018 09:38 V9.6.1-2