reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
Przemysł elektroniczny | 19 listopada 2010

Cyfryzacja obejmie całą Polskę dopiero w 2015

Termin rekomendowany przez Komisję Europejską na całkowite zaprzestanie telewizyjnego nadawania analogowego to rok 2012. Niestety, w gronie 24 z 27 państw Unii Europejskiej, którym uda się dotrzymać tego terminu, nie ma Polski!
13 krajów Unii Europejskiej zakończyło już okres tzw. przełączania, który polegał na równoległym nadawaniu analogowym i cyfrowym. Tymczasem w Polsce wyłączenie nadawania naziemnej telewizji analogowej zaplanowano dopiero na rok 2013. Już teraz mówi się, że może to się przedłużyć o kolejne dwa lata, czyli do 2015 r., kiedy to wygasa międzynarodowa ochrona emisji analogowych.

'W opracowanym raporcie "CEE Digital Switchover Outlook 2010" firma doradcza KPMG stwierdza, że główną przeszkodą w cyfryzacji polskiej telewizji jest brak rozwiązań prawnych. Nie ma przede wszystkim rozstrzygnięć, w jaki sposób wybrane podmioty mają rozwijać i wdrażać telewizję cyfrową w Polsce'.

- Już uruchomienie kilka miesięcy temu dwóch multipleksów, mających na celu odtworzenie w wersji cyfrowej oferty analogowej (dostępu do wybranych programów nadawanych przez TVP, Polsat, TVN i TV Puls), odbyło się z prawie rocznym opóźnieniem. Tymczasem wciąż nie zakończono procesu wyboru operatora tzw. pierwszego multipleksu, bez czego niejasny jest ostateczny sposób i termin wyłączenia emisji analogowych, a więc i pełne uruchomienie emisji cyfrowej - zauważa Jerzy Kalinowski, partner w KPMG.

Barierą w szybszym uruchamianiu emisji naziemnej telewizji cyfrowej nie jest z pewnością technologia sieci nadawczej. Podczas wyłączania analogowej transmisji telewizyjnej wyzwaniem jest jednak cały proces równoległego realizowania emisji analogowej i cyfrowej.

Źródło: wnp.pl

Komentarze

Zauważ proszę, że komentarze krytyczne są jak najbardziej pożądane, zachęcamy do ich zamieszczania i dalszej dyskusji. Jednak komentarze obraźliwe, rasistowskie czy homofobiczne nie są przez nas akceptowane. Tego typu komentarze będą przez nas usuwane.
reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
October 15 2018 11:45 V11.5.4-2