reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
© NXP
Biznes |

NXP Semiconductors rozwija działalność R&D w Rumunii

NXP Semiconductors Romania SRL ogłosiła wzmocnienie swoich europejskich planów badawczo-rozwojowych (R&D) poprzez subsydia w ramach projektu "SENTHICOM". Finansowanie pochodzi z drugiej edycji programu "IPCEI ME/CT" i ma wartość kilkudziesięciu milionów euro.

NXP inwestuje nie tylko w Rumunii, ale także w Austrii, Niemczech i Holandii w ramach IPCEI ME/CT. Działania te są częścią szerszej strategii wzmacniania europejskiego ekosystemu półprzewodników. W tym kontekście powstała Europejska Spółka Produkcji Półprzewodników (ESMC) jako wspólne przedsięwzięcie NXP, TSMC, Bosch i Infineon. W sierpniu 2024 roku w Dreźnie rozpoczęto budowę fabryki układów scalonych na waflach krzemowych o średnicy 300 mm. Zakład ten będzie wykorzystywał technologię tranzystorów FinFET i stworzy około 2000 wysoko wykwalifikowanych miejsc pracy w Europie.

„Dziękujemy Komisji Europejskiej, Ministerstwu Inwestycji i Projektów Europejskich (MIPE), Ministerstwu Gospodarki, Przedsiębiorczości i Turystyki (MEAT) oraz grupie roboczej Rumuńskiej Akademii za ich znaczące wysiłki na rzecz wspierania rumuńskiego i europejskiego przemysłu mikroelektronicznego poprzez IPCEI ME/CT. Rozwój technologii nowej generacji jest powiązany z ustanowieniem długoterminowej infrastruktury regionalnej i wiedzy specjalistycznej w przyszłościowych obszarach. Wzmocnienie lokalnego ekosystemu w Rumunii jest dla nas priorytetem, dlatego ściśle współpracujemy z lokalnymi partnerami przemysłowymi i środowiskiem akademickim, dzieląc się wynikami rozwoju i wspólnie badając nowe trendy technologiczne. Nasze zaangażowanie podkreśla niedawne otwarcie naszego drugiego centrum badawczo-rozwojowego w Sybinie, a NXP pracuje nad rozszerzeniem naszych rozwijających się zespołów w Bukareszcie i Sybinie” - powiedziała Simona Almăjan, Country Manager Romania w NXP Semiconductors.

Działania R&D w Rumunii realizowane są przez zespoły NXP w Bukareszcie i Sybinie (centralna Rumunia). Prace koncentrują się na współprojektowaniu sprzętowo-programowym oraz rozwoju oprogramowania wbudowanego dla zaawansowanych systemów jazdy autonomicznej i technologii komunikacyjnych. Projekt rozpoczął się w kwietniu 2023 roku i potrwa do końca 2028 roku.

Dzięki intensywnym pracom badawczo-rozwojowym w Rumunii, NXP przyczynia się do wzmacniania odporności technologicznej Europy oraz transformacji cyfrowej i ekologicznej. Kluczowe znaczenie mają współprace z rumuńskimi uczelniami oraz firmami technologicznymi, takimi jak Bosch Romania i Continental Romania. NXP realizuje ponad 30 tematów badawczych w partnerstwie z czołowymi uczelniami i ekspertami z Rumunii. Inwestycja wpisuje się w krajowy cel Rumunii, jakim jest stworzenie ekosystemu dla rozwoju technologii mikroelektroniki i komunikacji w siedmiu miastach kraju.


reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB March 04 2025 07:54 V23.7.11-1
reklama
reklama