
Panasonic zamyka fabrykę materiałów PCB w Austrii
Koncern Panasonic ogłosił plany zamknięcia zakładu materiałów PCB w Enns (północna Austria). Fabryka ma zostać zamknięta do grudnia 2025. Ta decyzja będzie miała wpływ na około 140 pracowników firmy.
„Udział Europy w rynku produkcji tego typu komponentów skurczył się z około 20% do 2% w ciągu ostatnich 20 lat” - powiedział rzecznik firmy dla Oberösterreichische Nachrichten (OÖN).
Spowolnienie to skłoniło Panasonic do przeniesienia produkcji z powrotem do Azji, gdzie koszty produkcji są niższe i mogą lepiej konkurować z chińskimi cenami. Firma powiedziała OÖN, że obecnie poszukuje społecznie odpowiedzialnych rozwiązań dla dotkniętych pracowników.
Zamknięcie tego zakładu odzwierciedla szerszy trend w europejskim przemyśle PCB. W 2000 r. Europa miała 555 producentów PCB; do 2021 r. liczba ta spadła poniżej 200. Europejski Instytut Wspólnoty PCB (EIPC) informuje, że krajowa produkcja PCB w Europie stanowiła 16% globalnej produkcji w 2000 roku, ale liczba ta spadła do 2,3% do 2022 roku. Obecnie 65% wszystkich PCB importowanych do Europy pochodzi z Chin.
Spadek europejskiej produkcji PCB wpłynął również na łańcuch dostaw materiałów bazowych, a liczba pełnowymiarowych producentów materiałów bazowych PCB spadła z ponad 20 w latach 80. do zaledwie dwóch obecnie - a wkrótce tylko jednego. Redukcja ta doprowadziła do zwiększenia zależności od azjatyckich dostawców krytycznych komponentów.
Eksperci branżowi ostrzegają, że bez strategicznych inicjatyw i polityk, udział UE w krytycznych komponentach elektronicznych, w tym PCB, usługach produkcji elektronicznej (EMS) i zaawansowanych opakowaniach, może spaść do 15% do 2035 roku. Aby sprostać tym wyzwaniom, organizacje takie jak EIPC opowiadają się za rewitalizacją i ekspansją produkcji elektroniki w Europie - poza półprzewodnikami, aby zapewnić suwerenność technologiczną regionu i odporność przemysłu.