reklama
reklama
reklama
reklama
© _Images/poland/
Nauka i technologie |

Politechniki Białostocka, Lubelska i Rzeszowska łączą siły

Trzy uczelnie techniczne z Polski – Politechnika Białostocka, Lubelska i Rzeszowska – nawiązały ścisłą współpracę, której celem jest efektywniejsze łączenie nauki z potrzebami biznesu. Wspólnym przedsięwzięciem tych uczelni jest powołanie spółki Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji (WAK). Projekt ten ma służyć zarówno przedsiębiorcom, jak i środowisku naukowemu, usprawniając proces transferu technologii.

WAK powstał w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia i ma dwutorowe zadanie. Po pierwsze będzie aktywnie zbierać informacje o potrzebach przedsiębiorstw, aby naukowcy mogli opracowywać rozwiązania odpowiadające rzeczywistym wymaganiom rynkowym. Drugi priorytet spółki to umożliwienie przedsiębiorcom dostępu do już istniejących technologii i wynalazków stworzonych na uczelniach.

Jednym z narzędzi, które WAK zamierza wykorzystywać, są tzw. cyfrowe bliźniaki. To wirtualne modele odwzorowujące rzeczywiste przedmioty, procesy lub systemy. Dzięki nim przedsiębiorcy będą mogli ocenić potencjalne zastosowanie technologii opracowanych na uczelniach bez konieczności analizy złożonych opisów patentowych. Takie podejście ma na celu uproszczenie i przyspieszenie procesu weryfikacji innowacji.

Wirtualny Akcelerator Komercjalizacji to przykład inicjatywy, która stawia na rozwój regionalny i wzmacnia więzi między środowiskiem naukowym a sektorem prywatnym. Dzięki wspólnemu wysiłkowi trzech politechnik potencjał badawczy tych uczelni ma szansę na skuteczniejsze wykorzystanie w praktyce.

“Pierwsze działania, jakie podejmiemy w ramach WAK, to wykonanie cyfrowych bliźniaków, bo trzeba mieć materiał, który będziemy oferować podmiotom gospodarczym. W Politechnice Lubelskiej w tym roku powstało trzynaście takich rozwiązań. W przyszłym roku chcielibyśmy tę liczbę potroić, aby oferta dla przemysłu była bogata. Jeśli dwie pozostałe uczelnie przygotują podobną liczbę rozwiązań, to już na wstępie będziemy mieli ponad sto ciekawych pomysłów, które możemy zaoferować” – podkreślił rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater.

“Wiemy, że kwestie komercjalizacji są dla naszych uczelni trudne z różnych powodów. Jednak mamy ogromny potencjał. Musimy uwolnić nasze możliwości i wyjść z okopów administracyjnych. Spółce będzie łatwiej realizować te zadania” – dodał rektor Politechniki Rzeszowskiej, prof. Piotr Koszelnik.

Zdaniem rektor Politechniki Białostockiej, prof. Marty Kosior-Kazberuk, WAK jest naturalnym rozwinięciem dotychczasowej współpracy w ramach Politechnicznej Sieci Via Carpatia.

“To wzmocnienie naszych działań w kierunku komercjalizacji, wymiana doświadczeń i przygotowanie każdej z naszych uczelni do jeszcze bardziej efektywnego wchodzenia na rynek z opracowanymi rozwiązaniami. To także wsparcie projektów, które powstają wspólnie w ramach współpracy trzech uczelni” – zakończył rektor Marta Kosior-Kazberuk.
 


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB February 03 2025 08:34 V23.5.1-1