Polskie uczelnie w europejskiej czołówce akademickich zgłoszeń patentowych
Z raportu Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) wynika, że Uniwersytet Warszawski (UW), Akademia Górniczo-Hutnicza (AGH) oraz Politechnika Warszawska (PW) są liderami wśród polskich uczelni pod względem liczby zgłoszeń patentowych w latach 2000–2020. Opracowanie przedstawia analizę aktywności patentowej europejskich uniwersytetów w ciągu dwóch dekad.
Polska uplasowała się na 14. miejscu w Europie pod względem liczby zgłoszeń patentowych z uczelni. W latach 2000–2020 polskie szkoły wyższe były źródłem 1341 wniosków, co stanowiło 1,25% wszystkich europejskich zgłoszeń akademickich w tym okresie. Na tle krajowych zgłoszeń do EPO, patenty akademickie stanowiły 25,2%.
W rankingu polskich uczelni najwięcej zgłoszeń pochodziło z Uniwersytetu Warszawskiego (274). Kolejne miejsca zajęły AGH (115 zgłoszeń) oraz Politechnika Warszawska (110). W pierwszej piątce znalazły się także Politechnika Poznańska i Politechnika Wrocławska.
Najwięcej akademickich zgłoszeń patentowych w Europie pochodziło z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii i Włoch. Dane wskazują, że 5% z 1200 przebadanych uczelni odpowiada za połowę wszystkich zgłoszeń. Wśród najbardziej aktywnych są Uniwersytet Grenoble Alpes (Francja), Uniwersytet Techniczny w Monachium (Niemcy) oraz Uniwersytet Oksfordzki (Wielka Brytania).
Z raportu wynika również, że dwie trzecie zgłoszeń patentowych z uczelni w Europie było składanych przez inne podmioty, w tym firmy, głównie małe i średnie przedsiębiorstwa (30% zgłoszeń). Jednocześnie odsetek zgłoszeń bezpośrednio składanych przez uczelnie wzrósł z 24% w 2000 roku do 45% w 2019 roku. Autorzy raportu uznają to za dowód zmiany podejścia do własności intelektualnej w instytucjach akademickich.
Raport przygotowany przez EPO we współpracy z niemieckim Instytutem Fraunhofera analizuje dane dotyczące 1200 europejskich uczelni. Obejmuje on zarówno zgłoszenia bezpośrednie, jak i takie, w których wynalazcy byli związani z uniwersytetami. Opracowanie wskazuje na dynamiczny rozwój technologii w ośrodkach akademickich oraz rosnącą rolę uniwersytetów w innowacyjnej gospodarce.
"Europa cieszy się długą tradycją doskonałości akademickiej, ale czasami trudno nam przekuć badania w sukces komercyjny. Nasz raport rzuca światło na wynalazczość uczelni w Europie i stanowi dobrą podstawę do podejmowania decyzji przez rządzących. Udzielanie licencji, współprace, spin-outy to formy wykorzystywania patentów pozwalające uczelniom zwiększać wpływy i dostarczać wartości rynkom i społeczeństwu. Przed nami jeszcze dużo pracy zanim powstanie jednolity rynek badań i technologii w Europie, ponieważ jak pokazuje nasza analiza, 10 proc. startupów z patentami pochodzącymi z europejskich uczelni ma siedzibę w USA" – powiedział cytowany w informacji prasowej prezes EPO António Campinos.