reklama
reklama
reklama
reklama
© Hype
Nauka i technologie |

Polski satelita HYPE wystrzelony na orbitę

We wtorek 14 stycznia 2025 roku na orbitę okołoziemską został wyniesiony satelita HYPE Urządzenie zostało opracowane przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Satelita bierze udział w misji Falcon 9 Transporter-12.

HYPE wyposażono w miniaturowy spektrometr, który umożliwia obserwację Ziemi. Urządzenie zbierze dane dotyczące zanieczyszczenia światłem, obecności pyłów wulkanicznych oraz degradacji lasów. Informacje te mogą być wykorzystane w projektach badawczych oraz w nauce analizy danych przestrzennych i spektroskopii.

Na pokładzie satelity znajduje się także kamera na składanym ramieniu, która będzie przesyłać obrazy przygotowane przez stację naziemną. Zadaniem tego elementu jest promocja polskich technologii kosmicznych oraz popularyzacja nauki.

HYPE to satelita typu PocketQube, o wymiarach 5 x 5 x 5 cm. Jego twórcy to członkowie Koła Naukowego SatLab AGH, którzy współpracowali z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Urządzenie zostanie umieszczone na wysokości 525 km, skąd rozpocznie swoją misję.

Jan Rosa z SatLab AGH wyjaśnia, że po oddzieleniu od statku D-Orbit satelita rozpocznie procedurę rozłożenia. Obejmie ona uwolnienie anten i ramienia z kamerą, a następnie aktywację systemów pokładowych.
 

"W ciągu 5-10 dni HYPE zostanie oddzielony od reszty statku D-Orbit i wyrzucony z kapsuły w przestrzeń kosmiczną. Po oddaleniu się od pozostałych satelitów rozpocznie się sekwencja rozłożenia, która będzie polegała na zwolnieniu mechanizmu zabezpieczającego anteny i selfie sticka. Wtedy zaczynamy procedurę nawiązywania komunikacji i uruchomienia podsystemów" – powiedział Jan Rosa, członek zarządu koła SatLab AGH.

"Cel był bardzo ambitny. Opieraliśmy się na własnej wiedzy, testach, licznych materiałach naukowych czy konsultacjach. Tworzenie HYPE to piękna przygoda, która pokazała, jak dzięki determinacji w krótkim czasie można zdobyć niesamowite nakłady wiedzy i doświadczenia. Ukończenie tego projektu nie byłoby możliwe bez pracy zespołowej wielu ambitnych i zaangażowanych młodych osób" – powiedział Paweł Rapta, jeden z twórców satelity.

Studenci AGH już pracują nad kolejnym projektem – satelitą standardu CubeSat. Będzie on monitorował powierzchnię Ziemi w różnych częstotliwościach światła i testował pierwszy polski moduł komunikacji laserowej.


reklama
reklama
Załaduj więcej newsów
© 2025 Evertiq AB February 03 2025 08:34 V23.5.1-1