Philips sprzedał swój dział rozwoju chipów - tak powstał XIVER
Holenderska firma Philips sprzedała swój dział rozwoju chipów konsorcjum inwestorów. Na ich czele stoją: były dyrektor VDL Nedcar John van Soerland i założyciel Orange Mills Ventures Cees Meeuwis. Nowopowstała spółka będzie działała pod nazwą XIVER.
XIVER ma odgrywać istotną rolę w dostarczaniu kluczowych komponentów dla zaawansowanych maszyn do litografii ekstremalnie ultrafioletowej (EUV) produkowanych przez ASML. Firma planuje dostarczać innowacyjne filtry do detektorów podczerwieni wykorzystywanych w przemyśle motoryzacyjnym.
Jednym z obszarów specjalizacji XIVER ma być technologia CMUT (Capacitive Micromachined Ultrasonic Transducers), która ma szansę zrewolucjonizować rynek przenośnych urządzeń ultrasonograficznych, szczególnie w zastosowaniach poza szpitalami.
Nowopowstała spółka powołała Johna van Soerlanda na stanowisko CEO, a Keesa Wesdorpa (prezesa i CEO DeepHealth) na stanowisko przewodniczącego zarządu. Zarząd XIVER dostrzega duży potencjał wzrostu dla jedynej niezależnej odlewni w Europie, która nie jest własnością chińskiego kapitału.
"XIVER zmierza ku świetlanej przyszłości z dużym potencjałem wzrostu. Motorem napędowym są unikalne produkty, które wytwarzamy tutaj w Eindhoven, w połączeniu z wysoką kulturą pracy zatrudnionych tu pracowników” - mówi Van Soerland, który jako dyrektor generalny XIVER.
„To była dla nas wyjątkowa okazja, która nie zdarza się często. XIVER to obiecująca firma umożliwiająca wprowadzanie przełomowych innowacji m.in. w branży opieki zdrowotnej, motoryzacyjnej i zaawansowanych technologii. Z niecierpliwością czekam na wykorzystanie naszego doświadczenia w dziedzinie półprzewodników i technologii medycznych w praktyce, opierając się na wyjątkowym dziedzictwie badawczo-rozwojowym firmy Philips. Ponadto jestem dumny, że będę mógł pracować z tak doświadczonym i utalentowanym zespołem” - powiedział nowy prezes XIVER Kees Wesdorp.
Rada Pracownicza wydała pozytywną opinię na temat przejęcia firmy. Jednocześnie XIVER osiągnął porozumienie ze związkami zawodowymi w sprawie warunków zatrudnienia.
„Nowe kierownictwo wniosło pozytywną energię, co w znaczący sposób zwiększyło zaufanie pracowników do zarządu” – podkreślił Patrick Meerts z FNV, który pozytywnie ocenił proces przejęcia firmy.