R&D kluczem do sukcesu?
Obszar badań i rozwoju (R&D - research and development) odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu konkurencyjności firmy na światowym rynku. Definiuje poziom innowacyjności i zdolność tworzenia nowych produktów. Ma znaczenie przy zdobywaniu nowych rynków, wspiera budowanie długofalowych relacji i rozwijanie wewnętrznych kompetencji organizacji. Współczesny świat biznesu wymaga, by R&D stanowiły strategiczne elementy działalności przedsiębiorstwa.
Dział R&D lub projektowa działalność rozwojowa okazują się kluczowe dla utrzymania pozycji rynkowej firmy. Gotowość do dostarczania innowacyjnych rozwiązań i mierzenia się z niestandardowymi problemami przekładają się na owocne, długoterminowe współprace. Dzięki projektom R&D firmy mogą oferować rozwiązania skrojone pod potrzeby klientów, a to daje dużą przewagę konkurencyjną.
“Dobry, zgrany zespół R&D to jest skarb. Ze względu na to, że nie tylko potrafi stworzyć projekt, który można spieniężyć, ale może dać przewagę na rynku ze względu na jakąś innowację, pomóc w bieżącej produkcji firmy, a czasem może całkowicie zmienić strategię i kierunek, w którym mamy iść.” - powiedział Janusz Wasylew, dyrektor do spraw rozwoju biznesu Technosystem, w trakcie panelu dyskusyjnego Evertiq Expo Warsaw 2024.
Bardzo ważnym elementem biznesowej układanki są kompetentne kadry. Wśród polskiej młodzieży dużą popularnością cieszą się kierunki programistyczne, co prowadzi do niedoborów w obszarach sprzętowych. Brakuje wykwalifikowanych inżynierów i specjalistów w dziedzinach takich jak elektronika, energoelektronika czy plazma.
Polskie firmy, żeby zadbać o kompetentnych pracowników, aktywnie angażują się w programy edukacyjne, podejmują współprace z uczelniami i oferują studentom stypendia. Marcin Żelechowski, kierujący działem Badań i Rozwoju firmy Trumpf Huettinger, na wspomnianym panelu Evertiq Expo Warsaw 2024 przywołał przykład bliskiej współpracy swojej firmy z Wydziałem Elektrycznym Politechniki Warszawskiej. Wspólne starania doprowadziły do wzrostu liczby studentów, między innymi podwojenia liczby osób kształcących się w obszarze energoelektroniki.
“Co nas bardzo cieszy, bo to w przyszłości, mamy nadzieję, będą nasze kadry.” - podsumował Żelechowski
Inicjatywy takie, jak współpraca Trumpf Huettinger z PW, mają na celu budowanie przyszłych kadr i zapewnienie firmom dostępu do wykwalifikowanych pracowników. Projekty polskich firm sięgają niejednokrotnie głębiej, bo między innymi do techników zawodowych, umożliwiając młodym ludziom w szkole średniej rozwijanie swoich talentów i zdobywanie praktycznego doświadczenia. Problemy związane z niedostatecznym wyposażeniem szkół technicznych w nowoczesny sprzęt mogą być barierą dla rozwoju. Dostęp do odpowiednich narzędzi już na etapie szkoły średniej mógłby pomóc młodzieży lepiej określić ich zainteresowania zawodowe i zdobyć kluczowe umiejętności.
Żelechowski zwrócił uwagę, że firmy mogą odegrać ważną rolę w tym procesie, oferując programy praktyk i dostęp do parków maszynowych. Tego typu inicjatywy nie tylko wspierają młodych ludzi, ale również pozwalają firmom na wcześniejsze identyfikowanie talentów, które mogą stać się ich przyszłymi pracownikami.
Współpraca z uczelniami i instytutami badawczymi to nie tylko swobodny dostęp do przyszłych kadr, ale przede wszystkim możliwość wykorzystania najnowszych osiągnięć naukowych w praktyce.
Nowe światło na rozmowę rzuciła Dorota Łozowska, Prezes Zarządu WM Eltar, która zwróciła uwagę, na Program Horyzont. Jest on jej zdaniem dobrym przykładem innowacyjnego projektu, finansowanego przez Unię Europejską, w ramach którego powstają biodegradowalne PCB.
"Choć takie inicjatywy wymagają czasu, to ich rezultaty mogą wprowadzić trwałą zmianę na rynku i umożliwić europejskim firmom konkurowanie z azjatyckimi producentami. Projekty wdrożeniowe realizowane przez działy R&D pomagają klientom w optymalizacji produkcji, co czyni je niezwykle istotnym elementem biznesowym" – kontynuowała Dorota Łozowska.
Zdaniem Pani Prezes Polska może poszczycić się utalentowanymi inżynierami i technologami, których kompetencje są doceniane na arenie międzynarodowej.
"Jednocześnie kraj zmaga się z niskim poziomem inwestycji, między innymi w obszarze rozwoju sztucznej inteligencji i nowoczesnych, innowacyjnych technologii. W porównaniu z innymi państwami Europy, Polska zajmuje 36. miejsce pod względem nakładów na AI, co wskazuje na potrzebę zwiększenia wsparcia finansowego dla tego sektora" – wyjaśniała dalej Dorota Łozowska. "Współpraca z międzynarodowymi partnerami, tak jak w wypadku WM Eltar i Alba PCB Group, otwiera przed polskimi inżynierami nowe możliwości. Projekty realizowane w ramach takich kooperacji oferują ciekawe wyzwania i rozwój zawodowy, co pozytywnie wpływa na lojalność pracowników oraz jakość realizowanych zadań."
Wszyscy paneliści zgodnie stwierdzili, że R&D to fundament sukcesu polskich firm na arenie międzynarodowej. Inwestycje w rozwój działów R&D oraz edukację młodych ludzi są niezbędne, aby sprostać wyzwaniom współczesnego rynku. Polskie firmy mają niesamowite predyspozycje do konkurowania z najlepszymi graczami świata. Wymaga to jednak odpowiedniego wsparcia finansowego i technologicznego dla rozwijających się branż. Polskie talenty, przy odpowiednim wsparciu, będą siłą napędową rozwoju gospodarczego i technologicznego kraju.
Już teraz zapraszamy na kolejne, polskie edycje Evertiq Expo. Zapiszcie te dwie daty: 28 maja 2025 roku – Evertiq Expo w Krakowie oraz 23 października 2025 roku – Evertiq Expo w Warszawie. Polska to za mało? 6 lutego zapraszamy na Lazurowe Wybrzeże, na Evertiq Expo w Sophii Antipolis, a 27 marca do śnieżnej Finlandii, na Evertiq Expo Tampere.